Türk Alman Tiyatro ve Kültür Festivali Başladı

0
1.022

Almanya’nın Hamburg kenti Altona ilçesinde uluslararası kültürleri buluşturan ve bu yıl Türkiye’nin partner olduğu Altonale Kültür Festivali düzenlenen bir törenle başladı. Altona Müzesinde düzenlenen törene Altonale Genel Müdürü Dieter Meine, Altona Kaymakam Vekili Kersten Albers, Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk ve Müze Müdürü Prof. Dr. Torkild Hinrichsen ile STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Göçün 50. yılı münasebetiyle ayrı bir önem taşıyan ve 19 Haziran tarihine kadar devam edecek festivalde Türkiye’yi Almanya’da yetişen ve yaşayan Türk sanatçılar tanıtacağı festivalin açılış konuşmasını yapan Mein Altonale Kültür Festivali’nin kültürlerin buluşma merkezi olduğunu ifade ederek, festivale katılanların sorumluluk aldığını belirtti.

Kaymakam Vekili Albers ise Türkiye’nin partner ülke olması geç kalınmış ancak doğru bir karar olduğunu belirterek, bu birlikteliğin festivalle sonlandırılmayacağını, ileriye ve geleceğe yönelik çalışmaların devam edeceğini dile getirdi. Öztürk ise Altonale’de partner ülke olmanın mutluluk verici olduğunu belirterek, “Bunun göçün 50. yılına denk gelmesiyle birlikte Türkiye’nin tanıtımı için çok güzel bir fırsat.” dedi.

TGH Başkanı Yılmaz, TGH tarafından düzenlenen geleneksel ”En Uzun Gece” etkinliğinin bu yıl Altonale Kültür Festivali kapsamında düzenlendiğini ve bundan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türk toplumunun Almanya’nın parçası olduğunu ve kültürlerin buluşmasıyla iki kültürün daha iyi kaynaşacağını ifade etti.

Birtsch de 50 yıl önce Almanya’ya gelen Türk toplumunun bugünkü konumunun büyük bir başarıyı gösterdiğini, entegrasyonun iki taraflı olduğunu ve başarılı uyumun kültürlerin diyaloğu ile gerçekleşebileceğini kaydetti.

Festivalde Türkiye’yi Almanya’da yetişen ve yaşayan sanatçıların tanıtacağını kaydeden Öztürk, “Festival boyunca kültürel anlamda, müzik, folklor, dans gibi tiyatro festivali ve daha bir çok etkinlik yapılacak. Bu etkinliklerle birlikte Türkiye’nin tanıtımı burada yetişen ve yaşan Türk sanatçılar tarafından yapılacak.” dedi.

Festivalde Mahmut Canbay’ın yönettiği, Babak Hasheminagaad ile Babak Bataghva’nın oynadığı ”Hacivat ve Karagöz”’ oyunu büyük ilgi gördü. Ayhan Sönmez’in yönettiği ve oynadığı ”Günden Güne Yalancı Dünya” adlı oyunu ve kabare oyuncusu Muhsin Omurca’nın ”Türkenhimmel” adlı tek kişilik gösterisini izleyen davetliler, daha sonra Berlinli DJ İpek İpekçioğlu’nun müzikleriyle eğlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz