Tiyatro sanatçılarından protesto

0
1.366
şehir tiyatrolarında protesto

Şehir Tiyatroları çalışanları ve tiyatroseverler İstanbul Şehir Tiyatroları yönetiminin sanatçılardan alınarak belediyenin bürokratlarına devredilmesi kararını protesto için Harbiye’de toplandı.

şehir tiyatrolarında protesto

Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları, yönetmelik değişikliğine tepki gösterdi. Yönetmelik değişikliğiyle şehir tiyatrosu yönetiminin belediye bürokratlarına geçeceğini söyleyen sanatçılar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe göndererek yeni yönetmeliği imzalamamasını istediler.

‘GENEL SANAT YÖNETMENİN HABERİ YOK’

Basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Aslı Öngören, “Bir süredir Şehir Tiyatrosu bir kısım medyanın iftira içeren haksız saldırılarına maruz kalıyor. Anlamlandıramadığımız bu saldırıların nedeni artık açıkça anlaşıldı. Amaç 98 yıldır sanatçıları tarafından yönetilen Şehir Tiyatromuzun, tüm sanatsal işleyişini, belediye bürokratlarına teslim edilmesiymiş. Bu yönetmelik hazırlığından kurumumuzun, genel sanat yönetmeninin, yönetim kurulunun belediye başkanı sanat danışmanınn dahi haberi olmaması manidardır. Bu yeni yönetmeliğe göre artık Şehir Tiyatrosu bir sanat kurumu olmaktan resmen çıkarılarak, basit bir şube müdürlüğüne dönüştürülecekmiş. Bizce muhafaza edilmesi gereken değerlerse açıktır. Bu yönetmeliği kabul etmiyoruz. Çünkü bizim asıl sorumluluğumuz seyircimizle birlikte, daha özgür ve umutlu günlere yürümektir” dedi.

‘TOPBAŞ İMZALARSA KENDİNE VE MESLİĞİNE İHANET ETMİŞ OLUR’

Mustafa Alabora, “Eğer yönetmelik geçerse belediye bürokratları şehir tiyatrosuna direkt müdahale edecekler. Bu da sanatın bağımsızlığını, özgürlüğünü yok eden bir şeydir. Ama ben umuyorum ki kendisi de bir sanatçı olan, mimar olan sayın Kadir Topbaş’ın bunu imzalamayacağı kanısındayım. İmzalarsa kendine ve mesleğine ihanet etmiş olur. Bu yönetmelik direkt olarak buradaki oyun seçimine, oyuncuların seçimine yönetmenlerin hangi oyunu koymalarına belediye bürokratları karar verecek. Ben kimseyi küçümsemek istemem ama ben de belediyeden anlamam. Biz sanattan anlarız onlar da belediyeden anlar” diye konuştu.

‘EL KONUYOR’ ANLAMINA GELİYOR

Tiyatro ve dizi oyuncusu Özge Özder, “Gerçekten büyük şaşkınlık yaşadım. Sonuçta bir sürü basamak atlayarak geliniyor buralara. Yani sürekli ahlaksızlık, müstehcenlik gibi şeylerle bizi suçlaya suçlaya bunun bir ön hazırlığı oldu. Ama yine de çok şaşırdım. Çünkü bir sanat kurulunu belediyeden, sanatın dışında olan insanların yönetmek istemesi, repertuarı belirlemek istemesi ‘el konuyor’ anlamına geliyor” dedi.

Grup daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe göndererek yeni yönetmeliği imzalamamasını istediler. Topbaş’a gönderilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

‘SANAT KURUMU OLMA NİTELİĞİ ORTADAN KALDIRILIYOR’

“Sayın Kadir Topbaş, 12.04.2012 tarihinde Belediye Meclisi’nce onaylanıp, imzanıza sunulan yeni yönetmelik, içeriği açısından Şehir Tiyatrosu’nun bir ‘sanat kurumu’ olma niteliğini ortadan kaldırmaktadır. 98 yıllık onurlu tarihi boyunca sayısız tiyatro sanatçısı ve seyiecisi yetiştiren, milyonlarca İstanbullu’ya tiyatro sanatının seçkin örneklerini özenle sunan Şehir Tiyatrosu, bilmenizi isteriz ki, biz tiyatro sanatçıları için kutsal bir yuvadır. Şehir Tiyatrosu sanatçıları olarak, 100. yılını kutlamaya hazırlanan bir sanat kurumu, kültürel mirasımız olarak yüceltmek yerine, basit bir şube müdürlüğüne indirilen, böylesi bir yönetmeliği kabul edilemez buluyoruz.”

Sosyal medyada İBŞT Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu ve ekibinin istifa edeceği yönünde söylentiler yer alsa da Şamlıoğlu konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Bugün protesto için toplanan tiyatrocuların yanında tiyatro dünyasından birçok isim de Twitter’da bu olası değişikliğe tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

Yekta Kopan: İstanbul Modern diyoruz, Şehir Tiyatroları diyoruz, Emek Sineması diyoruz, Burroughs/Palahniuk davası diyoruz, sansür ve baskı ortamı diyo..

Nilüfer Açıkalın: Yarın 13.00′de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde OYUNCU-SEYİRCİ elele.

Altan Gördüm: Bu yalnızca şehir tiyatroları sorunu değil.Topyekün bir kalkışmanın uzantısı

Nedim Saban: Muhsin ertuğrul dönüştürüldüğü gün iktidar kucağında şipşak foto çektiren abiler,ablalarımız ne yapacak yarın?

Engin Alkan: “Akşamdan beri hissim şudur; bir çeşit istilaya uğruyoruz”

Serra Yılmaz: #sehirtiyatrolariyokedilemez

Okan Bayülgen: #sehirtiyatrolariyokedilemez

Levent Kazak: tiyatroyu tiyatro yönetir.. / saat: 13.00 yer: harbiye muhsin ertuğrul #sehirtiyatrolariyokedilemez

Sinemis Candemir: sahipsiz mi sandiniz diyebilmeliyiz! Unutmayin bugunler de yazilacak ve yarinlarda yine tiyatrolarda oynanacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz