Tiyatro oyununa ‘Çirkin’ saldırı

0
1.344

Sosyal medya ve internet ortamında dün yeni bir ‘ödenekli tiyatro’ tartışması daha başladı. İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı, 13 yaş sınırlı bir karamizah örneği olan ‘Çirkin’ adlı oyun ensest ve grup sekse yer verdiği iddialarıyla gündeme geldi. İhlas Haber Ajansı (İHA) kaynaklı haberde Alman yazar Marius von Mayenburg imzalı ‘Çirkin’in izleyicilerin tepkisini çektiği iddia edildi. Buna göre oyunda anne ile oğlu arasında yaşanan ensest ilişki çok doğal ve sıradan gösterilirken grup seks de mizah kılıfı altında izleyiciye sunuluyor.

Çirkin tiyatro oyunu

Metin Belgin’in yönettiği ve 2 Ekim’de prömiyer yapan ‘Çirkin’de, günün birinde tüm dünyanın imreneceği bir güzelliğe sahip olan birinin kariyerinin, eşi ile ilişkilerinin, sosyal yaşamının ve prensiplerinin bundan ne derece etkilenebileceği; her şeyin dış güzellikle ölçüldüğü bir dünyada, iç güzelliğin hükmünün nasıl da yok olduğu anlatılıyor. İHA’nın oyunun farklı bölümlerini video kolaj yaparak sunduğu haberin ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndan (İDT) yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada “Oyunumuza karşı bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olmasından üzüntü duyuyoruz. Oyunun bağlamından kopartılmış sahnelerinin ve repliklerinin cımbızlanıp kamuoyuna servis edilerek konusunun ve mesajının çarpıtılması, ne yazık ki genelde sanat camiasını, özelde kurumumuzu kamuoyu önünde zor duruma sokma suiniyeti taşımaktadır. Kamuoyunu yansız ve doğru habercilikle bilgilendirmenin tüm basın ve medya kuruluşlarının asıl görevi olduğunu düşünüyor, çarpık ve yanlı haber anlayışıyla tiyatronun ve kurumumuzun önünü tıkamaya kalkanları şiddetle kınıyor ve bu üzücü durumun kısa sürede telafi edileceğini umuyoruz” denildi.

LANET OLSUN SİZİN HABERCİLİĞİNİZE
Üstün Akmen (Eleştirmen):
Bunlar kara mizahtan falan anlamazlar. İnsanın yaşadığı toplumu ve kendisini sorgulamasına karşıdırlar, çünkü anlamadıkları her şeye karşıdırlar. Nedenini sorarsanız, hepsi birer birer ve hep beraber birer koyundan farksızdırlar. Bulundukları sürünün arkasından düşünmeksizin koşarlar. Düşünseler zaten koşmayacaklar. Dünyada olanların, toplumdaki gelişmelerin ve çelişmelerin doğrusuyla yanlışıyla eleştirilmesini kavrayamadıklarından, anlamlandıramadıklarından kendilerince sürekli anlam çıkartır ve hep korkarlar.

Bunların habercisi de böyle işte! Yansız olamazlar, haberciliği bilgilendirmek olarak değil, yandaş olmak olarak algılarlar. Lanet olsun sizin haberciliğinize de…

SAPKINLIK HABERİ OLUŞTURANLARDA
Seçkin Selvi (Tiyatro Eleştirmeni):
Söz edilen sapkınlık oyunda değil, bu haberi oluşturanlarda. Eli yüzü düzgün bir oyun. İyi de oynanıyor. Çok hoş bir mesaj veriyor aslında.Oyunu dikkatli irdelemek gerekiyor. Oyun hakkında iddia edilenler, oyunun içeriğinden uzak ve taraflı yorumlardır.

NİYE BÖYLE YAZDIKLARI ARAŞTIRILMALI
Hasan Anamur (Eleştirmen):
O haberleri hazırlayanları zeka testine sokmak lazım sanırım. Niye böyle yazıyorlar onu araştırmak gerekiyor. ‘Çirkin’ bu yılın en iyi oyunlarından biri. Sahneleme, uyarlama ve bu oyuncularla dünyanın her yerinde de büyük bir beğeni toplayacak bir yaratı. Son derece etkileyici. Değerlendirmeler her halde amaçlı. Yanlış değerlendirmeler. Oyun DT’ye layık bir oyundur. Böyle yorumlar karşısında ne diyeceğini şaşırıyor insan. Bu son olay; sanatı turşusu kurulabilir, konserve edilebilir bir olgu sanan, sanatın muhafazakar olabileceğine inanan cahil cühela takımının karalamasından başka bir şey değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz