Tiyatro Oyuncusu Ayla Algan’a Büyük Ödül

0
980

Çanakkale Uluslararası Troia Festivali’nde Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü tiyatro oyuncusu Ayla Algan’a verildi.

Çanakkale Uluslararası Troia Festivali, Troia Ören Yeri’nde düzenlenen törenle başladı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, barışın ve özgürlüklerin kenti Çanakkale’de, tüm Çanakkalelilerle, Uluslararası Troia Festivalini 48. kez karşılıyor olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bayrağı teslim aldıkları noktadan itibaren festivali, özünü yitirmeden hep daha iyiye, daha güzele götürmek ve toplumsal amaçlara hizmet eden düşüncelere dikkat çekmek için bir aracı olarak görmek istediklerini belirten Gökhan, bu yıl festivalin özüne barışın yanısıra çevreyi de kattıklarını söyledi.

Gökhan, dünyada barışı tehlikeye sokan tehditlerin sürekli arttığını, bunun yanında doğayı yok etmek üzere oluşan kara bulutların da hızla yayıldığını belirterek, doğanın kirlenmesi ve yok olmasıyla başlayan kaos ortamının, savaşı da tetiklediğini savundu.

Doğanın zarar görmesiyle yaşanan kuraklıklar ve aşırı yağışların yarattığı su baskınlarının ekonomiyi, sağlığı, huzuru dolayısıyla da barışı tehlikeye düşürdüğünü ifade eden Gökhan, şöyle dedi:

”İşte son günlerde kara kıta Afrika’da, Somali’de baş gösteren açlık, kaybedilen canlar, besleyemedikleri çocukları ellerinin arasından kayıp giden annelerin basına yansıyan çaresiz görüntüleri yüreğimizi yakıyor. Son dönemde şu an eteklerinde bulunduğumuz Kazdağları bir takım doğa düşmanlarının iştahını kabartmaya başladı. Kim onlar? Uluslararası altın tekelleri. Şimdi de gözlerini bin pınarlı İda Dağı’na dikmişler. Kaz Dağlarının sahip olduğu tarihi, coğrafi, mitolojik değerleriyle boy bile ölçüşemeyecek altın için tehlikeli bir sürece sürüklemeye çalışıyorlar topraklarımızı. Köylüyü siyanürle yıkanmış çamur yığınlarıyla baş başa bırakıp, Kazdağı göknarını topraksız, kuşları, kelebekleri evsiz bırakacaklar. Ne uğruna? Yüzde 85’i mücevherat sektöründe harcanan altın uğruna.”

‘TIRMANIŞA GEÇEN TERÖR OLAYLARI YÜREĞİMİZİ DAĞLIYOR’
Gökhan, her yıl festival konuşmasında savaşlardan, akan kandan ve gözyaşından bahsetmeden, sadece barışın, huzurun hakim olduğu bir Türkiye ve dünyadan bahsetmeyi hayal ettiğini dile getirdi.

Ancak Türkiye ve dünyada gelinen sürecin, sloganı ”Barış Kültürümüz Olsun” olan bir festivalde, yalnızca barıştan bahsetmeyi yine mümkün kılmadığını dile getiren Gökhan, şöyle devam etti:

”Geçtiğimiz ay, Norveç gibi Avrupa’nın refah seviyesi çok yüksek bir ülkesinde, önce bir bombalı saldırı, sonra aşırı sağcı bir gencin yıllardır planladığı katliam senaryosunu barış yanlısı gençlerin eğitim kampında sahneye koymasıyla 93 gencecik insanın ölümü, barışa dair kurduğumuz pembe hayalleri karartıyor.

Ülkemizde de son dönemde yine tırmanışa geçen terör olayları, şehit cenazeleri yüreğimizi dağlıyor, barışa giden yol gittikçe uzaklaşıyor. Hemen her gün gazetelerden, televizyonlardan kocası ya da ailesi tarafından öldürülmüş kadın cinayetleri haberleri alıyoruz.”

Ülgür Gökhan, Türkiye’yi tüm kurum ve kuruluşlarıyla barış ve hoşgörü içerisinde görmek istediklerini belirterek, siyasi liderleri sonu gelmez ve çözümden uzak kısır tartışmaların içinde görmek istemediklerini bildirdi.

”Biz rengarenk parçaların oluşturduğu bir bütün değil miydik, yüzyıllarca böyle yaşamamış mıydık?” diyen Gökhan, sözlerini şöyle tamamladı:

”Ne zaman sen, ben, biz, siz olduk? Ne zaman ayrıştık, uzaklaştık, yabancı olduk? Yüzyıllar önce Troia’da ortaya çıkan tehditlere karşı yardıma koşmuş Anadolu halkları, Çanakkale Savaşları’nda da Anadolu’nun her yerinden yine Çanakkale’ye koşmadılar mı? Kuva-yi Milliye ruhu ile destan yazmış insanlar, bu ülkenin insanları değil miydi? Ülkemiz, insanımız, doğamız üzerinde oynanan çirkin oyunlara seyirci kalmayalım, var gücümüzle yayalım barışa çağrımızı. Kaybedilecek zaman yok artık. Zaman hep birlikte olma zamanı, bizi sonu olmayan bir kardeş kavgasının içine itmeye çalışanlara karşı tek yürek olma zamanı, kaybedecek vakit, kaybedecek insanımız yok artık. Bu ülkenin, bizlerin, gerginliklere değil daha çok hoşgörüye, kavgaya değil daha çok sevgiye, ayrışmaya değil daha çok kenetlenmeye ihtiyacı var.”

HOMEROS ÖDÜLÜ AYLA ALGAN’IN
Konuşmaların ardından, festival kapsamında 2002 yılından itibaren verilen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, tiyatro oyuncusu Ayla Algan’a verildi. Algan, ödülünü Belediye Başkanı Gökhan’ın elinden aldı.

Ödülün kendisini çok mutlu ettiğini belirten Algan, festivalin, bu yıl 48’incisinin yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Algan, ”Festival açmak kolaydır, festivali devam ettirmek çok zordur. Herkesi kutluyorum” dedi.

48. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerin verildiği törende, Shaman Dans Tiyatrosu ekibi de sahne aldı.

Törene, Vali Yardımcısı Ali Partal, CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ile davetliler katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz