Tiyatro eğitimi kayıtları başlıyor

0
1.763
tiyatro

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı olarak 18 yıldır tiyatro eğitimi veren Gösteri Sanatları Merkezi (GSM), 2012-2013 dönemi ön kayıt başvurularını 23 Eylül 2012 tarihine kadar kabul edecek. Başvuru sırasına göre adaylar, 28-29 ve 30 Eylül’de mülakata alınacak. GSM’de tiyatro eğitimi, 8 Ekim Pazartesi günü başlayacak.

Gösteri Sanatları Merkezi, 18 yıllık tiyatro eğitimi tecrübesiyle, her yıl olduğu gibi bu sene de gençlere kapılarını açıyor. GSM’de her yıl yaklaşık 200 öğrenci tiyatro oyunculuğu ve yazarlığı alanında eğitim görüyor. İki yıllık bir eğitimin ardından, mezun olan öğrencilere gördükleri eğitimi belgeleyen sertifika veriliyor.

Yetişkinler İçin Tiyatro

Gösteri Sanatları Merkezi, yıllardır tiyatro eğitimini bir bütün olarak ele alıyor. Özellikle 9 yaşından itibaren GSM ailesine katılan çocuklar, çocuk, gençlik ve yetişkin birimlerinde eğitim görerek donanımlı bir halde mezun oluyor. Yazarlık 1 yıl, diğer eğitimler ise 2 yıl olarak planlanıyor.

GSM’de yetişkinler için oyunculuk ve yazarlık eğitimleri veriliyor. Yazarlık eğitiminde senaryo, sinema ve tiyatro yazarlığının yanı sıra kurgu oluşturma, metin ve karakter çözümlemeleri gibi dersler veriliyor. Yazarlık dersleri, Pazar günleri 6 saat olarak planlanıyor.

GSM yetişkin tiyatro eğitimi, haftanın 6 günü planlanıyor. 1.sınıflar, Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri; 2.sınıflar, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri, yaklaşık 6 saatlik bir müfredat takip ediyor. Pazar günleri ise her iki oyunculuk sınıfının da ortak dersleri oluyor. Bu ortak derslerde atölye çalışmalarının yanı sıra, pandomim, diksiyon, dans ve hareket, ışık, dekor, kostüm gibi tiyatronun oyunculuk dışı ya da oyunculuğu destekleyen alanları ile ilgili dersler planlanıyor.

Tiyatro tarihi, tiyatro kuramları gibi derslerin yanı sıra, klasik oyunculuk eğitimi ile birlikte meddah, orta oyunu, karagöz gibi geleneksel Türk tiyatrosu oyunculuk alanları da müfredat kapsamında veriliyor. Kurulduğu günden bu yana batı tipi oyunculuğun yanı sıra geleneksel oyunculuk tarzımızı da eğitim modeli içerisinde sunan tek eğitim alanı olan Gösteri Sanatları Merkezi, bu geleneğini bozmadan yıllardır sürdürüyor.

Çocuk ve Gençlere Tiyatro Eğitimi…

GSM’nin çocuk ve gençlik tiyatro eğitimi, her geçen yıl artan bir ilgiyle sezona başlıyor. Bu yıl, özellikle gençlik biriminde özel bir yapılanmaya giden GSM, kabiliyetli gençlerimizin konservatuar aşamasına kadar tiyatro alanında özel bir eğitim alması için kadrosunu yeniden yapılandırıyor. Alanında uzman, tanınmış oyuncuların atölye çalışmalarının yanı sıra, temel tiyatro disiplinlerinde eğitim verecek eğitmenleri ile gençlik birimi, yoğun bir müfredat ile yeni sezona başlayacak. 13-17 yaş grubunun katılacağı gençlik biriminde, sahne üzerinin yanı sıra tiyatronun teorik alanına dönük derslere de yer verilecek.

9-12 yaş grubu çocuklarımızın alındığı çocuk biriminde, yıllardır tiyatroya eğilimi olan çocuklarımızın yanı sıra sanatın farklı alanlarına yetenekli olanlar da yönlendiriliyor. Tiyatro yeteneği olan çocuklarımız çocuk biriminde bir yandan bu yeteneklerini sahne üzerinde oyun ve gösterilerle pekiştirirken öte yandan gençlik birimine de hazırlanıyor.

Haftanın 7 Günü Tiyatro Eğitimi

Gösteri Sanatları Merkezi’nde tiyatro eğitimi haftanın bütün günlerine yayıldı. Çocuk birimi, 9-12 yaş grubuna Cumartesi günü; Gençlik birimi, 13-17 yaş grubuna Pazar günleri eğitim görüyor. Yetişkinler için ise üç farklı grup planlanıyor. Özellikle hafta içi akşam grubu, Gösteri Sanatları Merkezi’nin kuruluş amacına da hizmet eden geniş bir öğrenci kitlesine hitap ediyor. Gündüz çalışan ya da eğitiminden dolayı akşamları fırsat bulabilen oyunculuk kabiliyeti olan öğrenciler için tiyatro eğitimi haftanın 7 günü, 16.30 ile 22.30 saatleri arasında programlanıyor. Geçtiğimiz yıl, talep üzerine oluşturulan hafta sonu yetişkin oyunculuk grubu, Cumartesi ve Pazar günleri eğitim alıyor.

Eğitmenler…

Gösteri Sanatları Merkezi, öğrencilerine tiyatronun teorik ve pratik yanlarını vermek için bir müfredat uyguluyor. Bu çerçevede özellikle alanında deneyimli ve duayen eğitmen ve hocalar ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl Gösteri Sanatları Merkezi oyunculuk eğitmen kadrosunda Hilmi Zafer Şahin, Ayla Algan, Varlam Nikoladze, Aziz Sarvan, Nadir Sarıbacak, Gökhan Aktemur,Nejat Birecik, Rauf Altıntak, Hilali Mahmutoğlu, Pınar Ataer, İlknur Açıkel, Dilek Tekintaş,Ünver Oral, Ulvi Arı, Turgay Tanülkü, Hazer Genceli, Savaş Aykılıç ve Sırrı Er yer alıyor.

Ayrıca her ay, alanında tanınmış bir usta ile belirli bir süreliğine atölye çalışması da programlanıyor.

Gösteri Sanatları Merkezi gençlik ve çocuk bölümünde Halil Küreş, Tülin Ceylan, Elçin Hanbay Kaya, Hasan Demir ve Hasret Canan tiyatro eğitimini sürdürürken, özellikle gençlik bölümünde ilave olarak tiyatronun teorik, kuramsal kısmına bir giriş dersi ve ileri oyunculuk eğitimleri yer alacak.

Gösteri Sanatları Merkezi yazarlık bölümünde, Üstün İnanç, Gökhan Aktemur ve Haşmet Zeybek eğitmen olarak yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl başlatılan Karagöz ve Kukla yapım atölyesi çalışmaları bu yıl da devam edecek. Geçtiğimiz yıl, Gösteri Sanatları Merkezi, Karagöz ve Kukla yapım atölyesine katılan öğrencilerimiz ile birlikte Cengiz Samsun’un yönetiminde Leyla İle Mecnun oyunu çıkarılmış ve bu oyun, uluslar arası Kukla Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Özellikle Doğu klasiklerini Karagöz, kukla, meddah ve tasvir ile sahneye aktarmayı amaçlayan bu çalışmalara bu yıl bir yenisinin daha eklenmesi için, atölye çalışmaları yeni öğrenciler ile açılacak.

Sınıf Mevcutları Sınırlı…

Gösteri Sanatları Merkezi, her yıl başvuruları aldıktan sonra, eğitmenlerden oluşan bir seçici kurulun hazır bulunduğu seçmeler neticesinde öğrenci alıyor. Özellikle bütün oyunculuk ve yazarlık sınıflarında kayıtları sınırlı tutarak, eğitimin kalitesini yükseltmek amaçlanıyor. Bu anlamda adayların, diksiyon, doğaçlama ve oyunculuk kabiliyetleri sahnede sınanarak GSM bünyesine alınıyor. Yazarlık bölümü ile ilgili, yazarlık eğitmenleri adayın yazdığı metinlerden yola çıkarak bir kanaat oluşturuyor.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Gösteri Sanatları Merkezi’ne başvuracak adaylar, İBB Kültür A.Ş. web sitesi olan www.kultursanat.org adresinden GSM Kayıt Formu’na ulaşarak bu formu eksiksiz doldurup, hsorgun@kultursanat.org ya da huseyinsorgun@gmail.com mail adreslerinden bir tanesine gönderebilecekler. Ayrıca bu formu doldurup, Gösteri Sanatları Merkezi’nin eğitim alanlarından Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ne (Tünel) ya da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’ne elden bırakmaları da mümkün olacak. Kayıt ve başvuru ile ilgili Gösteri Sanatları Merkezi’nin 0212.521 55 65 /4 numaralı telefonunu arayarak GSM öğrenci işlerinden bilgi almaları da mümkün olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz