Taylıeli Köyünde Tiyatro Şenliği

0
1.232

Burhaniye ilçesine bağlı Taylıeli Köyünde Beklan Algan anısına 21-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Taylıeli Köyü 2. Kültür-Sanat ve Tiyatro Şenliği” düzenleniyor.

Taylıeli Köyü Muhtarı Halil İbrahim Çakır, “Kültür ve sanat ağırlıklı köy şenliğimizin 2. cisini gerçekleştiriyoruz. Tüm körfez halkı be misafirlerimzi davetlidir” dedi.

Burhaniye ilçesine bağlı Taylıeli Köyünde Anatole Sokak Oyuncuları ve Taylıeli Köyü Muhtarlığı işbirliği ile 27 Eylül 2010 tarihinde kaybettiğimiz tiyatro ve sinemanın dev oyuncusu Beklan Algan anısına 21-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Köyümüzde Şenlik Var!” üst başlığı ile 2. si düzenlenen “Taylıeli Köyü 2. Kültür-Sanat ve Tiyatro Şenliği” başlıyor.
“Toplumsal hayata katkı sunmak, kırsal kesimin kültür sanat ihtiyaçlarına dikkat çekmek ve yörenin tanıtımına katkı sunmak amaçıyla her yıl bir sanat insanına ithaf edilen şenlik, bu yıl değerli tiyatro insanı Beklan Algan anısına düzenlendi. Onur konuğu olarak Ayla Algan’ın da katılacağı şenlik, tiyatro merkezli olup zengin bir proğramla izleyicinin karşısına çıkacak.

ŞENLİK 21 TEMMUZ, SAAT 19:30’DA BAŞLIYOR
Şenliğe katılan ekipler, 21 Temmuz, saat 19:30’da başlayacak Şenlik Korteji’nin ardından Taylıeli Köyü meydanında Anatole Sokak Oyuncuları / Curcunabazlar tarafından sergilenecek ‘Şenlik Oyunu ve Şenlik Aşı-Keşkek’ ikramı sonrası sahne alacaklar.

Çocuk seyirciler için de 3 ayrı oyunun sergileneceği şenlikte; resim, karikatür, kukla-palyaço sergileri; oyun, dans ve pandomim gösterileri yanısıra farklı atölye çalışmaları da yer alacak.

Bu yıl ”Gece Sineması’ başlığı altında, Türk sinemasının unutulmayan eserleri ”Ah Güzel İstanbul”, ”Susuz Yaz” ve ”Selvi Boylum Al Yazmalım” filmleri de köy meydanında izlenebilecek.

Şenlik kapanışı; 24 Temmuz’da Taldans’ın sergileyeceği “Dolap” adlı gösterinin ardından şenlik süresince köyün gençleri tarafından verilecek yöresel Zeybek Atölyesi’ne katılan grupların, köy meydanındaki Zeybek Dansı ile sona erecektir.

ŞENLİK BEKLAN ALGAN ANISINA DÜZENLENDI
“Köyümüzde Şenlik Var!”, Taylıeli Köyü 2. Kültür-Sanat ve Tiyatro Şenliği’nde Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), Tiyatro Tempo, Tiyatro BeReZe, Tiyatro Çes, TalDans oyun ve gösterileriyle yer alacak, mim gösterilerini ise Yaşar Nezih Eyüboğlu ve Eftal Gülbudak gerçekleştirecek.

Yücel Turgut (Tiyatro Çes)-Karagöz Atölyesi, Elif Temuçin ve Erkan Uyanıksoy (Tiyatro BeReZe) – Fiziksel Olanı Kullanarak Hikaye Anlatıcılığı, Tuğçe Tuna (RemDans)-Yaratıcı Hareket ve Doğaçlama, Yıldız Dinler (TAL) Gyrokinesis-Yoga atölyelerini, Ali Gezer ve Sabri Molvalı (Taylıeli Köyü) ise katılımcılara açık Zeybek Atölyesi’ni düzenleyecektir.

Şenlik süresince “Taylıeli Köyü Eski Fotoğraflar”, Erdoğan Gazioğlu “Karikatür ve Resim”, Ünal Karataş “Resim”, Ece Gülbudak “Resim”, Eftal Gülbudak “Kukla ve Palyaço” sergileri ve köy meydanına kurulacak “Şenlik Pazarı”izleyicilere açık olacaktır.

Geçtiğimiz yıl açılan “Haluk Şevket Ataseven Kitap Evi”nde ise tiyatro sanatçısı Zeynep Nutku tarafından çocuklar için “Bir Varmış, Bir Yokmuş” masal okuma etkinliği gerçekleştirilecektir.

ŞENLİK KURULU
Prof. Dr. Özdemir Nutku, Prof. Dr. Hülya Nutku, Taylıeli Köyü Muhtarı Halil İbrahim Çakır, tiyatro sanatçıları Eftal Gülbudak ve Ümran İnceoğlu’ndan oluşan şenlik kurulu, Toplumsal hayata katkı sunmak, kırsal kesimin kültür sanat ihtiyaçlarına dikkat çekmek ve yörenin tanıtımına katkı sunmak amaçlarını taşıyor.

Türkiye’de nadir olarak köylerde gerçekleştirilen şenliklerden biri olan “Köyümüzde Şenlik Var!”, Taylıeli Köyü 2. Kültür-Sanat ve Tiyatro Şenliği’ni birlikte katılımınızı arzuluyoruz diyen Taylıeli Köyü Muhtarı Halil İbrahim Çakır, “Kültür ve sanat ağırlıklı köy şenliğimizin 2. cisini gerçekleştiriyoruz. Tüm körfez halkı be misafirlerimzi davetlidir” dedi.

BEKLAN ALGAN KİMDİR?
1933 yılında Erzurum’da doğan tiyatro ve sinemanın dev oyuncusu Beklan Algan, yönetmen. Robert Koleji bitirdikten sonra Ayla Algan ile evlendi. Maden Mühendisliği eğitimi için gittiği Amerika’da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika’da birçok oyunda profesyonel olarak oynadı.

Türkiye’ye 1961 yılında dönünce Şehir Tiyatroları’na girdi. 1964 yılında Karanlıkta Uyananlar” adlı film ile sinemada yer aldı. “İstanbul Macerası”, “Karanfilli Kadın”, “Kız Kulesi Aşıkları”‘ gibi filmler çevirdi.
1966’da Muhsin Ertuğrul’un kurumdan istifası üzerine onunla birlikte Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı ve Muhsin Erturğrul’un önderliğinde kurulan LCC’de tiyatro bölümünü yönetti.

1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi’ni kurdu. Bir süre sonra sonra Şehir Tiyatroları’na tekrar girerek yönetmenlik yaptı; Tepebaşı Deneme Sahnesi’ni kurulmasına katkıda bulundu.
1984 yılında kimi meslektaşlarıyla BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kurdu.
1988 yılında ise Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL)’ı kurdu.
2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.
Tiyatro alanında “İlhan İskender Armağanı” gibi birçok ödül kazandı. Bazı oyunlar yazdı ve sahneledi. Eğitim çalışmalarının yanı sıra “Laboratuvar’dan Prodüksiyon’a ve Prodüksiyon’dan Laboratuvar’a” ve “Geleneksel Tiyatro’dan Çağdaş Tiyatro’ya” konulu araştırmalarını sürdürmekteydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz