Sumru Yavrucuk tiyatro oyunu için cinsiyet değiştirdi

0
2.665

Sumru Yavrucuk‘Ben, rol uğruna, bedenime geri dönüşü olacak her şeyi yaparım’ diyen ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk, tiyatro sahnesinde transseksüel bir karakteri canlandırmak için, kendine acımasızca botoks yaptırdı.

Tiyatro sahnesinde transseksüel bir karakteri canlandıran Sumru Yavrucuk: Ben rol uğruna, bedenime geri dönüşü olacak her şeyi yaparım. ‘Seni Seviyorum Rosa’ filmi için kısa sürede kilo alıp verince hipoglisemi hastası olmuştum…

‘Hiç Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’ adlı oyunda ‘Umut’ adlı bir transseksüeli canlandıran Sumru Yavrucuk; a Haber’de Şirin Sever’in sunduğu ‘Jurnal’e konuk oldu. Sanatçı; programda hem yeni oyunu, hem de Ali Sürmeli’nin yumurtalı protestosu hakkında konuştu:

‘Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’ adlı oyunumuz, ‘Umut’ isimli bir transseksüelin hikayesi aslında. Bir gün içinde yaşadıkları, karşılaştığı zorluklar, aşkları, anne-babasıyla ilişkisi…

Bir anılar topluluğu geliyor, ‘Umut’u buluyor; o da bu anıları seyircilerle paylaşıyor. ‘Umut’ ayakta kalabilmek için eğlenmek ve espri üretmek zorunda. Bu oyun için; insanlığımızın, trans bir kadınla imtihanı diyebiliriz.

SIYRILMAK İSTEDİM

Devlet Tiyatrosu’nda 30 yıldan fazladır oyunculuk yapıyorum. Tiyatroda çok farklı rollerde oynadım ancak televizyonda hep benzer roller insanın üzerine yapışıyor. ‘Yabancı Damat’taki ‘Feride’ ile ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’deki ‘Meryem’ karakteri tabii ki farklı ama hep anaç, iyi, olumlu, pozitif insanları canlandırdım. ‘Umut’ rolü ile “Bir sıyrılayım, başka bir şey göstereyim” dedim.

Yüzleşmek istemediğimiz, acısını göz ardı ettiğimiz bir kimliğin ete kemiğe bürünmüş olarak karşımıza çıkması; kendimizi sorguya çekme şansı verdi bize. Böylece insanlığımızı sınama şansı yakaladık. En azından kendi adıma böyle. Oyunu izleyenler, salondan başka bir insan olarak ayrılıyor.

TEKRARLAMAK GEREK

Oyunda çok argo var. Çünkü undergraund (yeraltı) bir dünyayı anlatıyor. Herkes küfür edebilir ama küfrü doğduğundan beri ediyormuş gibi davranmak, doğduğundan beri bu hayata tanıklık ediyormuş gibi durmak için çok tekrarlamak gerekiyor. Mükemmellik dediğiniz şey ancak çok fazla tekrarla gerçekleşir. Pirinç ayıklar, tespih çeker gibi tekrarlamakla…

Bu rol için estetik oldum. Yumuşak yüz hatlarına sahibim; çizgilerimi keskin hale getirmek için acımasızca botoks yaptırdım! Daha önce denemiştim ama beğenmemiştim.

Ben rol uğruna geri dönüşü olacak her şeyi yaparım. ‘Seni Seviyorum Rosa’ filmini çekerken kilo almam gerekiyordu, hemen 1.5-2 ay içinde 10 kilo aldım. Sonra “Bu kiloyu ver” dediler; kısa sürede o kiloyu verdim. Bu kilo alıpverme işlemini üç-dört aya sığdırdığım için hipoglisemi hastası oldum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için pek çok proje yapılıyor. Ben de bu projelerde yer aldım. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz ama bence kadınları anma günü kutlanmalı. Çünkü küçük yaşta evlendirilen, dövülen, okutulmayan kadınlar var. Ünlü bir kadına dayak makyajı yapılarak çekilen fotoğrafların, inandırıcılığı azaltacağını düşünüyorum.

BENİM İÇİN BIÇAK DEĞİL JİLET SIRTI BİR ROL!

Bu; benim için bıçak sırtı değil, jilet sırtı bir oyundu. Role talip olmam cesaret işiydi. Heyecanım geçip çalışma temposuna girince hakikaten dünya başıma yıkıldı diyebilirim. ‘Umut’ biyolojik olarak erkek ama bir kadın ruhuna sahip. Bazı hareketleri jestleri, sesinin tonu; öğretilmek zorunda ve öğrenmek zorunda olduğu bir süreçten geçiyor.

Trans tanıdıklarım var; çok sevdiğim insanlar… Çalışma süresi boyunca çok daha fazla insanla tanışma imkanım oldu. Onların yardımlarını aldım.

ALİ’NİNKİ PROTESTO DEĞİL

Yavrucuk; Ali Sürmeli’nin, rolü yüzünden bir kadın sanatçıya yumurta atmasıyla ilgili de şunları söyledi:

* Oyunu beğenmediği için protesto ettiğini söyledi. Böyle bir tepki mümkün mü? Daha sonra yaptığı açıklamalar daha da aciz. İnsanlar tepkilerini daha farklı gösterebilir. Ali’nin yaptığı, işaret etmek gibi bir şey; “Seyirciler, siz de yumurta atın” gibi…

* Sahnede olan insan her şeye açıktır. Ben bu oyuna başlarken bazı şeyleri göze almıştım. Bir protesto olabilirdi ama bunun şekli şiddet olamaz ve yeri sahne değildir. Ali Sürmeli’nin de yaptığının protesto olduğunu düşünmüyorum, çirkin bir saldırıdır; protesto falan değil! Kimse, kimseyi kandırmasın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz