Rutkay Aziz’den büyük tepki

0
1.302
rutkay aziz

Usta oyuncu Haluk Bilginer’den sonra Rutkay Aziz’de yönetmelik değişikliği ve özelleştirme ile ilgili suskunluğu bozdu. İstanbul Şehir Tiyatroları yönetmeliğinin değiştirilmesine destek veren, bir adım ileriye giderek ‘tiyatrolar özelleştirilecek’ açıklamasıyla tartışmayı bir başka boyuta taşıyan hükümete, Rutkay Aziz’den büyük tepki geldi.

rutkay aziz

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından düzenlenen programda Rutkay Aziz, Orhan Alkaya, Metin Boran ve Yücel Erten tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili konuyu tartıştı.

Son günlerde yaşanan tiyatro tartışmalarıyla ilgili Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından düzenlenen programda konuşan Rutkay Aziz, devlete düşen görevin tiyatroya her türlü desteği vermek ama hiçbir şeye karışmamak olduğunu söyledi.

‘TİYATRO BAKANIN KEYFİ YERİ DEĞİL’

Son 10 yıldır hiçbir şeye şaşırmadığını söyleyen Rutkay Aziz, “Şaşırmayı öğrendim demiştim ama şaşırmaya devam ediyorum açıkçası. Örneğin, bir sütün psikolojik olarak çocukları zehirlemesinden tutun, gazetecilerin tutuklanmasında, basın özgürlüğü konusunda ön sıralarda, sağlık sorunları konusunda arka sıralarda yer almamız gibi ilerleyen demokrasi ve özgürlüklerin olduğu açık.” diye konuştu.

Aziz, “Hükümet şunu bilecek ki, sayın Ertuğrul Günay, devlet tiyatroları gelen giden bakanın keyfi tiyatrosu değildir. Şehir tiyatroları da belediye başkanlarının keyfi tiyatroları değildir.” ifadelerini kullandı.

‘TİYATRO TİYATROCULARIN YÖNETİMİNE BIRAKILMALI’

Devlete ve yerel yönetimlere düşen birinci görevin gereken tiyatroya her türlü desteği vermek ve hiçbir şeye karışmamak olduğunu ifade eden Aziz, tiyatro yönetiminin de tamamen tiyatroculara bırakılması gerektiğini söyledi.

Alman tiyatrocunun sözleriyle görüşlerini açıklayan Aziz, “Bunun en güzelini 1952 yılında Almanya’da Bertold Brecht’e soruyorlar ‘tiyatrolara destek için ne düşünüyorsunuz?’ diye. Brecht de diyorki ‘para verecekler, elden geldiğince destek olacaklar ve hiçbir şeye karışmayacaklar.’ Yani başka bir anlamda defolup gidecekler. Tiyatroyu tiyatrocuların yönetimine bırakacaklar. Bugün de aynı düşünceyi paylaşıyorum.” şeklinde konuştu.

Hükümetin kültür sanat alanını da ele geçirmeyi planladığı iddiasında bulunan Aziz, “Hiçbir ülkede kültür ve sanat iktidarın tekeline verilmemiştir, verilmeyecekte. Bir kere bunu bilmeleri lazım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz