Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi…

0
1.871
önce bir boşluk oldu kalp gidince ama şimdi iyi

Aslında çok komik bir şey var, ben kaç para ettiğimi biliyorum. Kaç kişi söyleyebilir bunu? Üç bin dolar ediyorum. Çünkü Mustafa benim için o kadar ödedi. Yani tam iki buçuk iphone.

Anlatılmak istenilen pek çok şey olup ama bir yandan da fazla söze gerek kalmayan harika kıvamında bir oyun ile karşı karşıyayız.

önce bir boşluk oldu kalp gidince ama şimdi iyi
“Dijana, o sabah Karaköy İskelesi’ne yanaşan Odessa feribotundan indiğinde, hayallerinde daha iyi bir yaşam ve mutlu bir gelecek umudu vardı. Ama onun için planlananlar, hayallerinden çok başkaydı.
İnsan tacirlerinin eline düşüp pasaportları ellerinden alınıp, evlerde kilitli tutularak fuhuşa zorlanan yüzlerce kadından yalnızca biri Dijana” diye özetleye biliriz.

Oyunda Ukraynalı Dijana, çalışma ümidi ile Türkiye’ye gelir. Tesadüf eseri Mustafa ile tanışır ve işte o zaman hayalleri ile hayatın gerçekleri arasında bir yaşamın içinde bulur kendini. Zamanla aşık olduğu,sevdiği adamın aslında hayat kadını satıcısı olduğunu anlar. Sevdiği adamdan hamile kalır. Bu durumun ilişkilerinde yeni bir level olduğunu düşünürken hiç beklemediği acı gerçeğin tutsağıdır aslında. Fuhuşa zorlandığı ve hapsolduğu dört duvarın içinde tüm umutları,hayalleri ve sahip oldukları birer birer ellerinin arasından kayıp gider.

Aslında ismi küçük bir kız çocuğunun kalp nakli olması ve bu durumu ‘Önce bir boşluk oldu kalp gidince, ama şimdi iyi’ diye nitelendirmesinden geliyor.

İşte Sevgili Talimhane Tiyatrosunun bizlerle buluşturduğu bu oyun, Türkiye’nin de büyük bir gerçeğine eleştiride bulunuyor. Ülkemizin ne yazık ki fuhuş konusunda sıralamalarda ön safhalarda olması yok sayılamaz bir gerçeği.

Modern dünyanın en yaygın sorunlarından birine ancak bu kadar ustalık ile yaklaşıla bilinirdi. Lucy Kirkwood’un yazdığı “It Felt Empty When The Heart Went At Fırst But It Is Alrıght Now” oyunu Seçil Honeywill “Önce bir boşluk oldu kalp gidince, ama şimdi iyi” olarak dilimize çevirmiştir. Oyunun ana karakteri Dijana’nın Levent’te bir villa da bakıcı olarak çalışma hayali, Kanyon’dan alışveriş etme, Arçelik Elektrik Süpürgesi sahibi olma ve Ataköy ile Antalya arasında geçen bir yaşamın içinde sıkışmış olması ve bir çok mekan isimlerinin bilindik mekan isimleri ile çevrilmesi oyunu benimsememize ve günümüze ait kılmamıza sebep oluyor.

Oyun üç farklı epizotun karışık bir şekilde anlatılması ile sahneye dökülüyor. Bunu bilmeniz oyunun ilk başladığı anda dikkatinizi tamamen sahneye odaklamanıza yardımcı olacaktır.

Kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü bu oyunu izlemek ile kalmayıp öncesi hazırlık aşamasına da şahit olmakla, bugünkü başarısının tesadüf olmadığını net olarak söyleyebiliyorum. İzleyenleriniz bilirler, oyun bir tiyatro oyununun en büyük riski olan korkunç derecedeki aksesuar listesine sahip. Ve bu liste her gün ince bir titizlik ile kontrol edilip, seyircisine yüzden aşkın oyun oynamış olmalarına rağmen ilk günkü düzeni ile sunuluyor. Şahit olduğum detaylardan biri yatağın üzerinde elbiselerin bile nasıl duracağı konusunda titizlik ile yaklaşılıyor olması. Çok yalın bir ışık düzeni ve seçilmiş yerinde müzik tercihleri ile oyun akışı içinde ahengini asla kaybetmiyor. Tüm bu birleşimin sonucunda geldiğimiz nokta tabi ki oyunun yönetmeni sevgili Mehmet Ergen’in başarısı. Talimhane Tiyatrosunun kurucusu ve aynı zamanda tanıştığım mükemmel insanlardan biri. Tiyatrosunun çıkış noktası Türkiye’de olmayanı sunmak, Avrupa’daki bilinmeyen yeni eserleri biz tiyatro severlerle buluşturmaktır. Bu nedenle ülkemizin en önemli tiyatrolarından biridir Talimhane Tiyatrosu.

Talimhane Tiyatrosu öncelerde Taksim’de iken, yaşanılan bazı olumsuzluklar nedeni ile artık yeni yerinde bizlere kapılarını açıyor. Şişli Black Out A.V.M içerisinde yeni tasarlanmış sahnesi ile tiyatro severleri misafir ediyor.

Gel gelelim oyunda asla göz ardı edilmemesi gerekilen Esra Bezen Bilgin’in mükemmel oyunculuğuna. Bir oyuncu olarak abartıdan kaçılmış, yalın bir bakış açısı ile akıcı, oyun içinde başlangıcı ve sonuca ulaştırdığı aksanı ile bizleri kendisine hayran bırakıyor.

Tabi ki onca çalışmanın ve başarının sonucu taçlandırılmalıydı_!

2012 – Afife Jale / Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü

2012 – Sadri Alışık / Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu & Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülleri

2012 – Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yılın Tiyatro Oyuncusu Ödülü

2011 – Direklerarası Seyircileri Küçük Salon En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

MSM Sanat Ödülleri – En İyi Yönetmen Ödülü

2012 – Tiyatro Tiyatro Dergisi En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Uzun lafın kısası ne demiştik; anlatılmak istenen pek çok şeyi olup ama aynı zamanda fazla söze gerek olmayan bu muhteşem oyunu ölmeden önce gidip izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bilmeyenler için;
Sisli Black Out Sahnesi Gise 0212 233 1205 Dahili 2 / 0541 233 1205

Adres: Abide-i Hürriyet Cad. No: 211, Black Out A.V.M C Blok ŞİŞLİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz