La Fura dels Baus Haliç Semaların da

0
1.608
La Fura dels Baus

Görkemli sokak tiyatrosu etkinlikleri, dijital tiyatro ve opera yorumlarıyla dünya çapında tanınan La Fura dels Baus’un yeni projesi ‘İstanbul İstanbul’un dünya prömiyeri için geri sayım başladı.

La Fura dels Baus

Barselona’dan Atina’ya, Salzburg’dan Milano’ya, Tokyo’dan Sydney’e dünyanın belli başlı kentlerinde, operalarında, tiyatrolarında vurucu, şaşırtıcı, renkli yapıtlar sergileyen dünyaca ünlü La Fura dels Baus topluluğunun İKSV için özel olarak hazırladığı “İstanbul İstanbul” adlı projesinin dünya prömiyeri, 21 Haziran Perşembe ve 22 Haziran Cuma akşamları saat 21.00’de Haliç Camialtı Tersanesi’nde gerçekleştirecek.

“İstanbul İstanbul” gösterisi için Haliç Camialtı Tersanesi’nde hazırlıklar başladı. İKSV’nin 40. yılı için özel olarak hazırlanan bu gösteride kocaman bir top içinde gökyüzünde salınan oyuncular, yine Haliç’e tepeden bakan bir uçan at ve 60 kişiden oluşan bir insan kulesi coşkuyla izlenecek. Dokuz metre boyunda bir dişi kuklanın dudaklarından dökülen İstanbul dizeleri ve bir kum saati içinden yükselen canlı nağmelerle La Fura dels Baus, İstanbullulara unutamayacakları bir gösteri sunacak.

21 Haziran biletleri tükendi, 22 Haziran için elinizi çabuk tutun!

21 Haziran’daki gösterinin biletleri tükenen, La Fura dels Baus’un dünyada ilk kez İstanbul’da sahneleyeceği “İstanbul İstanbul” gösterisini seyretmek isteyen izleyiciler, 22 Haziran Cuma akşamı için biletlerini, Biletix satış sistemi, İKSV ve mekân girişinden, 40 ve 25 TL (öğrenci) üzerinden alabilir. Lale Kart üyeleri, biletlerinde %25’e varan indirimlerden yararlanabiliyor. Etkinlik bir saat sürüyor ve mekânda oturma düzeni bulunmuyor.

Türkiye’den 80 gönüllü dansçı ve oyuncu sahneleyecek

Tüm dünyada açıkhavada yaptıkları gösterileri gittikleri ülkelerden ekip ve gönüllü gençlerle gerçekleştiren La Fura dels Baus, İstanbul’daki bu olağanüstü performansı sahneleyecek ekibi bir başvuru sistemi üzerinden seçti. Performans, 250 başvuru arasından seçilen 80 gönüllü dansçı ve oyuncu ile gerçekleştirilecek.

La Fura dels Baus

Hazırlıklar için İstanbul’a gelen İspanyol teknik ekip, mekândaki kurulumlara bugün başlayacak. Gösteri alanının hazırlıklarını 15 İspanyol, 25 Türk teknisyenden oluşan toplam 40 kişilik bir teknik ekip yürütecek. Tüm bu performanslar için alana 10 metrelik üç iskele ve 80 ile 160 tonluk iki vinç yerleştirilecek.

Uluslararası Basından Övgüler

Uluslararası basında gösterilerinden övgüyle bahsedilen La Fura dels Baus için İngiltere’nin The Telegraph gazetesi şu cümlelere yer veriyor: “Müthiş bir görselliğe ve cesarete sahip gürültülü, yaratıcı ve çılgın bir fiziksel tiyatro”. İspanya basını ise topluluğun gösterilerini şöyle yorumluyor: “La Fura tribünde, yerde, gerçek ya da hayali bir sandalyede oturarak izlenecek bir topluluk değil. Oturan varsa, ayağa kalkmalı. Onların gösterileri izlemek için değil, yaşamak için.”

La Fura dels Baus

1979 yılında Barselona’da kurulan topluluk La Fura dels Baus, 1992 Barselona Olimpiyatları’nın açılış seremonisi için hazırladığı ve yaklaşık 500 milyon kişinin canlı olarak seyrettiği gösterileriyle dünya çapında bir ün kazandı. Gösterilerinde dijital, görsel ve işitsel elemanları metinlerle ustalıklı bir biçimde buluşturan topluluk, bugüne kadar 5 kıtadaki 250 şehirde sayısı 3 milyonu aşan bir seyirci kitlesine 3 binden fazla gösteri sergiledi. La Fura dels Baus, 1998 yılında 11. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelediği F@aust Sürüm 3.0 adlı gösterileriyle ülkemizde de büyük ses getirmişti.

Özgün ve çarpıcı performanslarıyla tanınan La Fura dels Baus, bu özel gösteride İstanbul’un güzellikleriyle beslenen İKSV’nin 40 yıllık zaman sürecindeki yolculuğunu kendi diliyle anlatacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz