Kutluğ Ataman’dan tiyatro projesi

0
1.518

18. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl Kutluğ Ataman’ın festival için ürettiği ‘Sılsel, Türkiye’ye yazılmış mektuplar’ adlı özel projesine ev sahipliği yapacak.

18. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Kutluğ Ataman’ın festival için ürettiği “SILSEL, Türkiye’ye yazılmış mektuplar” adlı özel projesine ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında 12-30 Mayıs tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilecek bu proje, 7’den 70’e herkesi, hayalindeki gökyüzünü oluşturmaya davet ediyor.

kutluğ ataman

Aramice kanat çırpması anlamına geldiği düşünülen Sılsel, aynı zamanda Mardin’in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış gökyüzü tasvirinin de adı. Rivayete göre sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, gökyüzü özlemlerini bir nebze olsun giderebilmek için evlerinin tavanlarına, motifler çizip içlerini turkuvaz renkte boyarlarmış. Kutluğ Ataman’a, Mardin ziyareti sırasında, Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım’ın anlattığı bu hikâye, “Sılsel” projesinin de çıkış noktası olmuş. Herkesin korkusuzca ve özgürce ortak bir gökyüzü altında yaşama özlemini bir performansa dönüştüren Kutluğ Ataman, “Sılsel” ile 7’den 70’e, özgürlüğe değer veren herkesi esere katkıda bulunarak, hayalindeki gökyüzünü oluşturmaya davet ediyor.

12 Mayıs Cumartesi günü, Kutluğ Ataman’ın gökyüzüne Nasıra Hanım’ın ördüğü ilk parçayı eklemesiyle başlayacak performansta, 30 Mayıs tarihine dek dileyen herkes performansa katkıda bulunarak, yapıtın ortak yaratıcılarından biri olabilecek. Performansa katılmak isteyenler, eni 45 santimetre olmak şartıyla, istediği uzunluk ve renkteki, örgü ya da dokunmuş bir kumaş parçasını, üzerinde istediği dilde, resim, yazı ya da işleme yer alacak şekilde, dilek, mesaj ya da eleştirilerini yazarak bu ortak gökyüzüne katkıda bulunabilecek. Teker teker birbirlerine eklenecek parçalar, katılımcıların korkusuzca ve özgürce yaşam isteklerini de dile getirecek. “Türkiye’ye yazılmış mektuplar” altbaşlığını taşıyan bu performans, tamamlandığında, bir sivil tarih dökumanı olarak da tarihe geçecek.

Kutluğ Ataman’ın İstanbul Tiyatro Festivali için özel olarak hazırladığı “Sılsel” adlı performansı, 12-30 Mayıs tarihleri arasında, her gün 12.00-19.00 saatleri arasında, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda katılıma açık olacak. “Sılsel” projesi İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından, daha birçok ortak gökyüzü inşa etmek üzere dünyanın çeşitli ülkelerini de gezecek.

“Sılsel” Projesinin İlk Eseri Diyarbakır’dan

18. İstanbul Tiyatro Festivali özel projesi “Sılsel” için ilk kumaş parçası Diyarbakır’dan gönderildi. Mavi renkte bir kumaş parçası üzerine yazılan “Nasıl Bir Türkiye İstiyorum” başlıklı mektupta, görüşler ve hayallere yer veriliyor.

Bunun yanı sıra, projeye geniş katılımı sağlamak amacıyla, çeşitli alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları, kültür kurumları ve üniversitelerle de görüşülüyor. Özgürlüklerden yana bir dünya isteyen herkesin davetli olduğu bu sanatsal etkinliğin parçası olması için 300’den fazla kurum ve kuruluşa İKSV tarafından proje ile ilgili davet ve bilgilendirme yapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz