Kıbrıs’da belediye tiyatrosunu kapatıyor

0
1.832
tiyatrocular eylemde

Lefkoşa Belediyesi çıkardığı bir KHK ile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kapatılmasına karar verdi. Alınan kararın ardından Kuzey Kıbrıs’taki sanat örgütleri ve sanatçılar oldukça tepkiliyken, Türkiye’de bulunan sanat kurumları da konuya ilişkin bir açıklama yaparak duruma sert tepki gösterdi.

tiyatrocular eylemde

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, Belediye Orkestrası ve Belediye Türk Sanat Müziği Korosu’nun kapatılması kararına Türkiye’deki sanat kurumları ortak bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Yasaklama ilk olarak Komünizm propagandasıyla başladı

Kuzey Kıbrıs’taki tiyatro kapatma kararına ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği, Sanatçılar Girişimi, Devlet Opera ve Bale Çalışanları Vakfı, Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği ve Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, Kuzey Kıbrıs’taki yasaklamaların yeni başlamadığını değinerek şu ifadeleri kullandı:

“1980 yılında, despotluğu marifet sayan siyasilerin, KKTC Devlet Tiyatrosu’ndan 4 sanatçıyı bir bahaneyle kurumdan uzaklaştırmışlardı. O günkü Devlet Tiyatrosu Müdürünün ihbar yazısı, bu dört sanatçının izinsiz olarak Lefkoşa Belediyesi Kültür Şenliğinde “Vatandaş Oyunu”nu oynadıkları ve komünizm propagandası yaptıkları iddiasını taşımaktaydı.”

“32 yıl boyunca sanatın ışığını yükseltti”

O dönemde kurumdan uzaklaştırılan sanatçıların Belediye bünyesinde çalışmalara başladığının ve çok ciddi emekle mücadele ettiğinin belirtildiği açıklamamada, “Tiyatro yapabilmek için yerine göre at arabasıyla yol aldılar, yerine göre çevresi yosun bağlamış bir sobayla ısınan bir depoda oynadılar, gün oldu varillerin üstüne kalasları dizip sahne kurdular, günü geldi minik şirin sahnelerine kavuştular. Geliştiler, serpildiler, büyüdüler” denildi.

Belediye Tiyatrosu ile aradan geçen 32 yıl boyunca Kuzey Kıbrıs’ta sanatın ışığının yayıldığına dikkat çekilen açıklamada, tiyatronun çağın sorunlarına duyarlı bir repertuarla çalıştığına değinildi.

Kuzey Kıbrıslı yöneticiler de KHK’yı sevdi

“Şimdi Kanun hükmünde kararname ile belediye başkanlığına tayin edilmiş bir kaymakam, başkaca işi kalmamış gibi, bu tiyatroya boyunduruk vurmaya, çökertmeye çalışmaktadır” denilen açıklamada, yetkililer tarafından dile getirilen “Tiyatro kimin umurunda”, “Tiyatro olmuş olmamış, ne farkeder”, gibi sözlerin aymazlık ve ufuk yoksunluğu olduğu ifade edildi.

Yapılan müdahalenin şiddetle kınandığına vurgu yapılan açıklamada, Kıbrıs’lı meslekdaşlarımızın ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun onurlu mücadelesinin yanındayız” denildi.

“Karar kabul edilemez”

Konuya ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Yaşar Ersoy, tiyatronun kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ersoy, LTB’nin kültür-sanat departmanının da kapatılacağını sözlerine ekleyerek, “Belediye Tiyatrosu felç ediliyor. Kapatma kararının geçici ya da kalıcı olup olmadığı hakkında şu ana kadar net bir bilgi edinemedik. Bu yönetim, kültür-sanata değer vermiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz