Karanlığa karşı özgür tiyatro

0
1.213
özgür tiyatro eylemi

Lefkoşa Belediye Tiyatrosuna yönelik çökertme, etkisizleştirme ve işlevsiz bırakmaya yönelik uygulamalar, dün akşam tiyatrolar binası önündeki etkinlikle protesto edildi.

özgür tiyatro eylemi

Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kapatmak isteyenlerin, Kıbrıs Türk halkının kültür ve sanat varlığını yok ederek Kıbrıs Türk halkına son darbeyi vurmak isteyen güçler olduğunu belirtti

** Lefkoşa Türk Belediyesi’nin seçimle işbaşına gelen ilk Belediye Başkanı ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulmasına karar veren Mustafa Akıncı da konuşmasında, aydınlığın yolunun kültür-sanat etkinliklerinden geçtiğini vurgulayarak tiyatronun kapatılmak istenmesine karşı çıktı

** Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçılarının ilk kuruluş yıllarında bile egemen güçlere karşı dik durduklarını hatırlatan Akıncı, “Çocukluk çağında yere yıkılmadılar. Şimdi bu tiyatro 32 yaşına geldi gürbüz bir genç oldu, kim yıkabilir onu? diye konuştu. Akıncı, ‘Tiyatro kimin umurunda’ dediği belirtilen Kaymakam Dana’yı sanatçılardan özür dilemeye çağırdı

Bakanlar Kurulu tarafından yasadışı bir şekilde Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) başına atanan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ile Komisyon’un, Lefkoşa Belediye Tiyatrosuna yönelik çökertme, etkisizleştirme ve işlevsiz bırakmaya yönelik uygulamaları, dün akşam tiyatrolar binası önündeki etkinlikle protesto edildi. Yoğun bir katılımın olduğu gecede, temsili tiyatro, folklor gösterisi ve müzik dinletileri gerçekleşirken, Belediye Tiyatro Kurucusu ve Yönetmen Yaşar Ersoy ile LTB eski Başkanlarından Mustafa Akıncı birer konuşma gerçekleştirdi.

Yaşar Ersoy

Belediye Tiyatro Kurucusu ve Yönetmen Yaşar Ersoy etkinlikte yaptığı konuşmada Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşundan bugüne kadar yaptığı etkinlikler hakkında bilgi verdi ve tiyatro sanatçılarına yönelik baskılar karşısındaki dirençlerini hatırlatarak son gelişmeleri Kıbrıs Türk halkının kültür ve sanat yaşamına vurulmak istenen bir darbe olarak nitelendirdi. Ersoy, Kıbrıs Türk halkını yok etmek isteyenlerin, son darbe olarak Kıbrıs Türk halkının kültür ve sanat varlığını yok etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mustafa Akıncı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, seçimle işbaşına gelen ilk Belediye Başkanı olan Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, 32 yaşına basmış bulunan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kapatılmak istenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kaymakam ve Komisyon üyelerinin aldığı kararların tümünün yasa dışı olduğunu belirten Akıncı, atanan Kaymakam’ın memur, belediye başkan ve meclis üyelerinin ise seçilmiş kişiler olduğunu belirterek “Böylesi bir yapılanmayı Kıbrıs Türk halkı hazmedebilecek mi, seçimle gelmiş belediye meclis üyeleri böylesi anti-demokratik bir tavrı içlerine sindirebilecekler mi?” dedi.

1980 yılında ilk kez düzenlenen kültür – sanat festivali gerekçe gösterilerek sanatçıların kapı dışarı edilerek açlığa mahkum edildiklerinde, aydın sorumluluğu ile bu kişilerle el ele verdiğini anımsatan Akıncı, belediyenin mütevazi bütçesi ile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulduğunu ve ilerleyen dönemlerde kadro yaratıldığını kaydetti.

Bu arkadaşlar ilk oyunlarını ambardan bozma bir binada oynadılar, turnelere çıktılar, yalnız sanat yapmadılar, bu tiyatronun hem yönetmeni, hem dekorcusu, dekorların taşıyıcılığını, kısacası hamallığını da yaptılar… o dönemin egemenleri bundan çok ürktüler yıkmaya çalıştılar, emekleme çağında, çocukluk yıllarını yaşarken dik duruşlarını koruyarak yere yıkılmamışken, şimdi bu tiyatro 32 yaşına geldi gürbüz bir genç oldu, kim yıkabilir onu kim yıkabilir…

Aydınlığın yolunun kültür-sanat etkinliklerinden en başta da tiyatrodan geçtiğini belirten Akıncı, ‘Tiyatro kimin umurunda’ dediği belirtilen Kaymakam Dana ‘ben öyle şey’ söylemedim diyor.. Bu yasa dışı görevi kabul etmiş Kaymakama mı inanacağız, 32 yıldır bu topluma gerçekleri söyleyenlere mi inanacağız. Kendisini, sanattan ve sanatçıdan özür dilemeye davet ediyorum…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz