Her şeye rağmen Duru Tiyatro

0
1.254

duru tiyatroYaklaşık bir yıldır kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Duru Tiyatro, her türlü zorluğa rağmen yeni oyununu sahneye koymayı başardı.

2008’de Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bahçesinde yaklaşık 1 milyon liraya kurulan Duru Tiyatro, Okul Aile Birlikleri Yönetmeliği’nde geçen yaz yapılan değişiklik sonucu kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Kamil Onaran; Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılması uygulamasına son verilecek. Bu kapsamda, salon, açık alan ve otopark olarak kiraya verilen yerlerin sözleşmeleri yenilenemeyecek’ kararı gereğince tiyatronun tahliyesini istemiş ve Emre Kınay’ın sözleşmesini yenilememişti. Yaklaşık bir yıldır devam eden bu süreçte maddi-manevi sıkıntı yaşayan Kınay, her türlü zorluğa rağmen yeni oyununu sahneye koymanın mutluluğunu yaşıyor. Kınay’ın yönetmenliğini üstlendiği ve başrolünü oynadığı ‘Nafile Dünya’; Duru Tiyatro’nun ilk müzikal oyunu… Aynı zamanda; yaşanan zorluklar nedeniyle tiyatronun beş yıldır sahneye koyduğu en zor oyun olma özelliğini de taşıyor.

DEVLET SÖZÜNÜ TUTSUN
Oyun sahnelemenin ötesinde, kendi yaptırdığı salona girmekte bile zorlandığını belirten Emre Kınay, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Okul, 16.30’da kapanıyor. O saate kadar zaten hiçbir şekilde salona giremiyoruz. 17.00’den sonra girmemize izin veriliyor, o da eğer başka bir etkinlik olmazsa… Zaten çoğu faaliyetleri o saatlere kaydırdılar, biz prova yapamayalım diye. O yüzden provalarımızı bile gece yaptık. Ben TBMM’ye giriyorum, Kadıköy Anadolu Lisesi’ne giremiyorum. Otoparkı kullanamıyorum. Teknik olarak da sıkıntı çektik. Mesai saatleri dışında okula girmek yasak olduğu için çoğu işi kendimiz yaptık. 1.5 ayda çıkaracağımız oyunu 4.5 ayda çıkardık. Oyuncu arkadaşlarımızın hepsi çok büyük fedakarlık yaptı.” Konuyla ilgili bazı bürokratlarla görüşmesine rağmen sorunun çözülemediğini söyleyen Kınay; “Hakkım olmayan bir şey istemiyorum. Devlet verdiği sözü tutsun” diyor. Tiyatronun kaderinin, okul müdüründen öte, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nün iki dudağının arasında olmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Kınay, bu durumda kasıt olduğuna inandığını vurguluyor. “Devletle anlaşma yaptım; bana ’10 yıl tiyatro yap’ dedi. Beşinci senemde sözleşmemi yenilemeyerek, devlet sözünden caydı. Ben vaadettiğimin 10 katını yaptım, devlet sözünü tutsun yeter” diyerek isyan eden Kınay, konuyu mahkemelerin ötesine taşıma niyetinde. “Bu şartlarda tiyatro yapmak kahramanlık değil, deliliktir. Ben delilik yapıyorum” diyen ünlü oyuncu, Uluslararası Tiyatro Federasyonu’na mektup yazarak şikayette bulunacağını da ilk kez açıkladı. Kınay, oyununda olduğu gibi “Suç kimde, çare ne?” diye soruyor… ‘Nafile Dünya’ya gelirsek… Oyunun hikayesi, çoğu filmde ve oyunda gördüğümüz türden… Eser; farklı bir uyarlamayla Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı ve ona 1989’da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandıran ‘Düttürü Dünya’ filmine de konu olmuştu.

SANATÇI KATILIMI AZDI
Oktay Arayıcı’nın yazdığı iki perdelik oyunu, geçtiğimiz hafta yapılan galasında izledim. Tiyatronun kapatılma sürecinde Kınay’ın yanında olup ona destek veren bazı sanatçıların galaya neden katılmadığı, gecenin en çok merak edilen konusuydu. Kınay’ın doğum gününün de kutlandığı geceye, sanatçı katılımının az olması yadırgandı. Oyun; namusu ve dürüstlüğüyle görevini yapma derdinde olan ‘Komiser Ramazan’ın sistem karşısındaki çaresizliğini anlatıyor. İlkeli duruşuyla, rüşvete ve kanunsuz işlere göğüs geren, kimilerinin çıkarlarına uygun davranmadığı için sürekli sürülen ‘Komiser Ramazan’ rolünde Erdal Cindoruk’u izliyoruz. Deneyimli oyuncu, rolüyle çok iyi bütünleşmiş. Seyirciyi oyunda en çok; ilerlemiş yaşına rağmen evlenemeyen ‘Ramazan’ın, tam evleneceği sırada tayininin çıkması ve sevdiği kızı bırakarak gitmesi üzüyor. Oyunda ‘Ramazan’ın görev aşkı, gerçek aşkın yerini alıyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz