Didaskali tiyatro’dan Detay tiyatro oyunu

0
1.017

Didaskali Tiyatro, ikinci projesi ‘Détails/Detay’ ile 21-25 Nisan tarihlerinde İstanbul’da. Oyun, her şeyin takip edilemeyecek kadar hızlı değiştiği bir dünyada kendi hayatlarına yetişmeye çalışan bir nesli anlatıyor.

Didaskali Tiyatro

İlk projesi Keşmekeş ile sezon başında İstanbul’u ziyaret eden Paris menşeli Didaskali Tiyatro, bu kez Lars Norén’in Détails adlı oyunuyla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İsveçli yazarın metni, Türkçe üstyazıyla Fransızca olarak sahneleniyor. Détails/Detay, 21-25 Nisan tarihlerinde İstanbul seyircisiyle buluşacak.

Détails/Detay, dört karakterin on yıla yayılan ilişkisini konu ediniyor. Çağdaş Avrupa tiyatrosunun en önemli yazarlarından Lars Norén, ‘‘en otobiyografik eserim’’ dediği Détails/Detay’da karakterlerin hayatlarından seçtiği karelerle 90’lı yılları, büyük şehirleri, kişilerin ve çiftlerin bunalımlarını; her şeyin takip edilemeyecek kadar hızlı değiştiği bir dünyada kendi hayatlarına yetişmeye çalışan bir nesli anlatıyor. Oyun, kişiler özelinde bakılınca hayati önem taşıyan, aslında günümüz Avrupa’sının olağanında sürekli tekrarlanan olaylar etrafında şekilleniyor.

İnsan hayatının rutin gidişatının teatral bir değeri olduğuna inanan Didaskali, seyirciyi detaylara bakmaya davet ediyor.

Didaskali, Fransa ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir tiyatro topluluğu olarak Çisil Oğuz ve Nadir Sönmez tarafından 2012 baharında Paris’te kuruldu. Bünyesinde Türk ve Fransız sanatçılar barındıran topluluk, Türkiye’deki sanat dünyasının giderek zenginleşen uluslararası boyutuna katkıda bulunmayı amaçlıyor. Didaskali’nin ikinci projesi olan Détails/Detay’da Çisil Oğuz yönetmen koltuğuna geçerken, Nadir Sönmez’in yanına üç yeni oyuncu ekleniyor: Selin Altıparmak, Arthur Guillot ve Mélanie Prézelin.

Détails/Detay, 21 Nisan Pazar günü Beyoğlu İkinci Kat’ta; 22 Nisan Pazartesi, 23 Nisan Salı, 24 Nisan Çarşamba ve 25 Nisan Perşembe günleri ise Galata Hamursuz Fırın’da sahnelenecek.

Bilet fiyatları: Tam 30 TL ve İndirimli 20TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz