Devlet Tiyatroları Başrealizatör’ü Ali Göktaş Vefat Etti

1
2.317

Rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü evinde 1 Mayıs 2011 tarihinde vefat eden Ali Göktaş için, 2 Mayıs 2011 Pazartesi günü saat: 11.00’de Küçük Tiyatro’da tören düzenlendi. Göktaş’ın naşı törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda kılınan öğle namazını takiben Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Ali Göktaş: 1959 Sivas Divriği doğumlu. Meslek Lisesi’nin Ağaç İşleri ve Dekorasyon Bölümünü bitirdikten sonra 1977 yılında Devlet Tiyatrosu ailesine sahne marangozu olarak katıldı. MEB onaylı iki yıllık İç Mimari ve Dekorasyon kursundan mezun oldu. 1985 yılında Sahne Şef Makinisti, 1993 yılında Sahne Amiri, 1994 yılında ise Sahne ve Atölyelerden sorumlu Genel Teknik Şef görevine atandı.

1994 yılında Türk – Alman ortak yapımı olan tiyatro projesinde Devlet Tiyatroları tarafından 5 ay süreyle görevlendirildi. Almanya’nın bir çok tiyatro sahneleri ve atölyelerinde eğitim amaçlı olarak yer aldı.

Daha sonra Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Devlet Tiyatroları’nda imalatı yapılan oyunların dekor realizasyonunu gerçekleştirdi. 2000 yılında Başrealizatör olarak görevlendirildi. Başrealizatör görevinin yanı sıra bazı oyunların dekor tasarımını yaptı.

Tasarımını üstlendiği oyunlardan bazıları: Kuvay-i Milliye, Düğün Ya da Davul, Matruşka, İki Kova Su, Hitit Güneşi, Kadın Oyunları, Tartuffe, Pusuda-Öc.

ali göktaş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz