Çocuğa şiddet tiyatro sahnesinde

0
1.315
Şiddet üçlemesi 2 şeker

Şiddet üçlemesi 2 şekerTiyatro Artı, Çocukların Maruz Kaldığı Şiddeti Gözler Önüne Seriyor. Geçtiğimiz sezon başlayan Şiddet Üçlemesinin ikinci oyunu “Şeker” çocuğa yönelik şiddeti gerçek hikayeler üzerinden irdeliyor. “Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker” Kasım ayında Mekan Artı’da prömiyerini yapıyor.

Tiyatro Artı, seyircisini her çocuğun doğduğu andan itibaren maruz bırakıldığı toplumsal ve fizyolojik şiddetle yüzleşmeye çağırıyor. “Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker”, çocukların gördükleri ve öğrendikleri arasında yaşadıkları kafa karışıklığını, acılarını vey ok edilişlerini anlatıyor..
Tiyatro Artı, “Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker” ile çocukların kirletilmiş dünyalarını, onların gözünden ve dilinden aktarırken bir yandan da cinayete kurban gitmiş dört çocuğun hikayesini sunuyor. Devletin döşediği mayınlarla ölen Ceylan Önkol, polis kurşunlarına hedef olan Uğur Kaymaz, üvey annesi ve üvey anneannesi tarafından öldürülen Fırat Sezer ve bir bayram günü şeker toplamak için gittiği evde tecavüz edildikten sonra bıçaklanarak öldürülen Türkan Ay.

Oyunun yazarı ve yönetmeni Didem Kaplan, Şiddet Üçlemesini yaparken toplumda zayıf konuma indirgenmiş olan herkese uygulanan her türlü şiddeti irdelemeye çalıştıklarını ve bunu yaparken sahnede şiddeti göstermek yerine “şiddet” mevzusunu irdelemeyi tercih ettiklerini iletiyor.

Üçlemenin ilk oyunu Ayna ile kadınlara yönelik şiddet üzerinde durulurken; üçlemenin son halkasında düşünceye yönelik şiddet ele alınacak. Üçlemenin çocuklara yönelik şiddeti konu alan ikinci oyunu 17 Kasım’da prömiyerini yapıyor.

Oyunun Künyesi

Metin/Yönetim: Didem Kaplan
Proje Koordinasyon: Mehmet Ali Gümüş
Dramaturg: Ufuk Tan Altunkaya
Afiş Resmi: Serpil Odabaşı
Işık Tasarım: Zeki Elveriş ,
Oyuncular: Ahmet Yaşar, Dilek Yorulmaz, Serpil Bilgil, Şakir Güler

OYUN TARİHLERİ:

17-18-19-20-21-22-23-24-25 KASIM 2012 20:30

Bilet: Tam 30 TL / İndirimli 20 TL

Online Satış: www.mybilet.com
Doğrudan Satış: Mekan Artı Gişesi – 0212 224 57 56
Telefondan Satış: 0 212 224 57 56

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz