Ahmed Arif tiyatro sahnesinde

0
1.391
ahmed arif tiyatro kumpanyası

Tiyatro sezonunun açılmasına ne mutlu ki artık sayılı günler var. Yeni oyunlar seçilmiş, provaların çoğu başlamış durumda. Sezonun ardı arkası kesilmeyen müjdelerinden biri de Kemal Kocatürk yönetimindeki Tiyatro Kumpanyası’ndan geldi. Geçtiğimiz sezon büyük usta Can Yücel’in hayat hikâyesini ve şiirlerini ‘Can’ adıyla harmanlayarak tiyatro severlerle buluşturan Tiyatro Kumpanyası, bu sezon Türk şiirine can veren bir diğer önemli ismi; Ahmed Arif’i tiyatro sahnesine buyur ediyor. Kemal Kocatürk’ün uyarladığı, yönettiği ve tıpkı ‘Can’da olduğu gibi tek başına rol aldığı oyun ‘Ahmed Arif Hasretinden Prangalar Eskittim’ adını taşıyor.

‘ŞİİR UYANDIRIR’

‘Hasretinden Prangalar Eskittim’, “Seni anlatabilmek seni; iyi çocuklara, kahramanlara. Seni anlatabilmek seni; namussuza, halden bilmeze, kahpe yalana…” diye akıp giden, çok sevdiğim bir şiirdir. Kemal Kocatürk; bu dizelerin sahibini, lise yıllarından beri çok sevdiği hatta yüz yüze konuşma fırsatını da yakaladığı Ahmed Arif’i anlatabilmek istemiş seyirciye… Müziği Sarper Özsan’ın, dekoru ve kostümü Sırrı Topraktepe’nin, ışığıysa Metin Çelebi’nin imzasını taşıyan oyunun afişini önceki gün Facebook’ta paylaştı Kemal Kocatürk. Afişi görür görmez kendisine telefon ettim ve “Tiyatro Kumpanyası, ikinci oyununda da şiirle sahnede. Şiir insanın kalbini ve ruhunu besler, uyandırır. Sahnede canlandırdığınız ustaların dizeleri bu milleti uyandırsa, uyumakla büyünemeyeceğini gösterse keşke” dedim. “Haklısın şiirler insanı uyandırır ama maalesef bizim halkımızın çoğunun çok uykusu var gibi… Bu yüzden böyle bir iddiam yok. Bu tür oyunlara gelen seyircinin zaten uyanık olduğunu düşünüyorum. Benim amacım birbirinden önemli şairlerimizin değerini hatırlatmak” diye yanıtladı beni.

CAN’LA KOL KOLA

“Peki neden Ahmed Arif?” diye sorduğumdaysa şunları söyledi: “Ben şiire âşık biriyim. Geçtiğimiz sezon ‘Can’ı sahneye koyarken, ikinci şairin Ahmed Arif olacağını kafamda belirlemiştim. Bu sezon Tiyatro Kumpanyası her iki oyunu da sahneleyecek. Yani; sezon boyunca Can Yücel ve Ahmed Arif kol kola girerek ilerleyecek.”

Oyunun prömiyeri 5 Ekim’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak. “Butik bir iş olarak başlayıp ardından umarım daha büyük sahnelerde de oynayacağım. ‘Can’da da böyle oldu, oyun zamanla hak ettiği değeri buldu” diyen Kocatürk, sesinin gülümsemesi iyice artarak ekledi: ‘Can’ı 12 Ağustos’ta, Can Yücel’i anmak için düzenlenen etkinlik kapsamında İzmir’deki Âşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda sahneledik. Oyunu tam 1500 kişi izledi. Eminim Can Baba o kalabalığı görmüş ve çok mutlu olmuştur.”

Ahmed Arif’in hayatını ölümsüz dizelerinden hareketle sahneye uyarlarken kendisini en çok etkileyen şeyin ne olduğunu sorduğumdaysa, şöyle yanıtladı beni: “Ahmed Arif’in hayatını okurken sürpriz bir aşka rastladım. Hepimizin ezbere bildiği bir şiir yazdırmış bu aşk ona. Ben oğlundan dinledim bu aşk hikâyesini ve çok etkilendim. Seyirciyle de paylaşmak istedim. Bir de ‘33 Kurşun’ adlı şiir çok derin izler bırakacak seyircide. Bu şiirin çok ciddi bir yüzleşme yaratacağını düşünüyorum.”

SIRADA ÖMER HAYYAM VAR

Telefonu kapatmak üzereyken, “Madem ‘Can’ı sahneye koyarken ikinci şairin Ahmed Arif olacağı belliydi, üçüncü de şimdiden belli mi?” diye sordum ve aldığım cevapla mutluluktan havalara uçtum. Önümüzdeki şubat ayında bu kez Ömer Hayyam ve dizeleri sahne tozuna karışacakmış. Bilseniz ne çok severim Hayyam’ı… Bu mutlulukla yetinmedim, üzerime vazifeymiş gibi, “Sonra da sıra Edip Cansever ve Turgut Uyar’a gelse” deyiverdim.

Umarım gerçekleşir dileklerim. Geçtiğimiz sezon ‘Can’da, dekordaki merdiveni kullanarak yarattığı dünyalarla muhteşem bir performans sahneleyen Kocatürk’ün, ‘Ahmed Arif Hasretinden Prangalar Eskittim’deki performansını heyecanla bekliyorum. Bir şiir âşığı olarak bu büyülü buluşmalar için kendisine ve Tiyatro Kumpanyası’na teşekkür ediyorum.

ECE SARUHAN / HaberTürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz