3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri

0
1.265

3. Sadri Alışık Anadolu Oyuncu Ödülleri 25 Şubat Pazartesi saat 20.30’da Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezinde sahiplerini buldu.

3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri

Bu sene de Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’nun dört bir köşesinden Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi dolayısıyla ödül mekanizmasını İstanbul’un tekelinden kurtarmak adına Türkiye’de bir ilk, üçüncü kez gerçekleşti. Sunumunu başarılı oyuncu Levent Ülgen’in yaptığı ve Ayça Varlıer’in de şarkılarıyla renk kattığı 3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu ödülleri sahiplerini buldu.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki, “3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri”nde konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Sadri Alışık ödülünün, tiyatro ödülleri içinde ismi en güzel olanlardan biri olduğunu söyledi.

Sadri Alışık’ı tanıyabilme onuruna ermiş biri olduğunu belirten Bilgin, “Kısa da olsa bir birlikteliğimiz oldu. Onun olağanüstü sanatçılığının yanı sıra muhteşem bir insan, muhteşem bir ağabey, olağanüstü yeteneğinin yanı sıra o kadar da mütevazi bir meslek insanı olmasının şahidi oldum, onunla tanıştım” diye konuştu.

Bilgin, Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde 2 önemli unsurun bulunduğuna dikkati çekerek, “Biri Sadri Alışık ismi, biri de Anadolu ödülü olması. Sanıyorum ki Türkiye’de verilen hiçbir ödülün ismi bu kadar güzel değildir. Onun için de başta Çolpan Hanım’a, Kerem’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu değerli ödülü 3 yıldır veriyorlar ve uzun yıllar da verileceğini tahmin ediyorum” ifadesini kullandı.

Tiyatronun zor bir iş olduğunu vurgulayan Bilgin, şunları söyledi:

“Tiyatro yapmak gerçekten zor. Bugün iyice zor ama dün de zordu, biliyorum ki yarın da zor olacak. Tiyatro, 3 bin yıldır hep zorluklarla mücadele etmiş ve var olmuş bir sanat. Belki gücünü de oradan alıyor. Bugün burada bulunan bütün değerli arkadaşlarım, meslektaşlarım, öğrencilerim bunun ne kadar zor olduğunu söylediler, onlara katılıyorum. Aday olan, ödül alan herkesi tebrik ediyorum. Ama özellikle Anadolu’da, Van’da, Siirt’te, Bitlis’te, Diyarbakır’da, Çorum’da, Yozgat’ta, Mardin’de aralıksız perde açma işini yapan genç arkadaşlarıma, sanatçılara bu ‘mesleğin kahramanları’ diyerek asıl teşekkürü onlara göndermek istiyorum.”

“Tiyatro yapma hevesi, iştahı ve isteği”

Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık da 2 senedir ödül törenini sunduğunu ve aynı heyecanı yaşadığını söyledi.

Annesi Çolpan İlhan’ın, içinde bulunduğu uçağın bir arıza nedeniyle İstanbul’a geri dönmesi sonucu Ankara’ya gelemediğini dile getiren Alışık, şöyle konuştu:

“Ankara’ya gelmeden önce annem bana, ‘Kerem, ben yaşarken tiyatronun bu kadar ileri gideceğine, bu kadar herkesin tiyatro yapma hevesi, iştahı ve isteği içinde olacağına hakikaten rüyamda görsem inanmazdım. Bugün gelinen bu noktadan hem şaşırıyorum ama şaşırdığım oranda da mutluluk duyuyorum’ dedi.”

Alışık, tiyatronun bu kadar ivme kazanmasının kendileri için gurur verici bir durum olduğunu dile getirdi ve tiyatroya destek veren herkese teşekkür etti.

Ahmet Uz’un sunuculuğunu yaptığı gecede Ayça Varlıer şarkı söyledi.

Verilen ödüller

3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri’ni kazanan isimler şöyle:

“Onur ödülü” – Macide Tanır

“Jüri özel ödülü” – Esat Tanrıverdi (Van Devlet Tiyatrosu), Ordu Belediyesi, tiyatrocu Ahmet Burak Bacınoğlu

“Genç yetenek ödülü” – Esat Tanrıverdi

“Yılın en iyi yapımının yönetmeni” – Ayşe Emel Mesci (Orkestra, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yılın en başarılı erkek oyuncusu” – Basri Albayrak (Karıncalar, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yılın en başarılı kadın oyuncusu” – Meltem Keskin (Sırça Kümes, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yardımcı rolde yılın en başarılı erkek oyuncusu” – Hakan Salınmış (Kutular, Tiyatro 1112 Garaj)

“Yardımcı rolde yılın en başarılı kadın oyuncusu” – Mehtap Öztepe (Orkestra, Ankara Devlet Tiyatrosu)

-Komedi ya da müzikal dalında-

“Yılın en başarılı erkek oyuncusu” – Sabri Özmener (Barış, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yılın en başarılı kadın oyuncusu” – Hicran Yavuz (George Dandin, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yardımcı rolde yılın en başarılı erkek oyuncusu” – Murat Gökçer (Barış, Ankara Devlet Tiyatrosu)

“Yardımcı rolde yılın en başarılı kadın oyuncusu” – Başak Boran Oksal (Keşanlı Ali Destanı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu)

Bu arada, ilk kez verilen “Yılın en iyi yapımının yönetmeni” alanında ödül alan Ayşe Emel Mesci, ödülünü, 1 yıl 2 ay 5 gündür cezaevinde kalan gazeteci kızı adına aldığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz