18. İstanbul Tiyatro Festivali İçin Geri Sayım Başladı

0
1.547
tiyatro festivali

10 Mayıs-5 Haziran arasında düzenlenecek 18. İstanbul Tiyatro Festivali için geri sayım başladı. ‘Özgürlükler -Sorgulamalar’ teması kapsamında insan hakları, göç, savaş ve şiddet gibi konuları irdeleyecek festivalin biletleri 7 Nisan’da satışa çıkıyor.

tiyatro festivali

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) bu yıl 18’incisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Festival bu yıl ”Özgürlükler-Sorgulamalar” temasıyla insan haklarından göçe, savaştan şiddete, insan yaşamını sarmalayan tüm durum, konu ve gerçekleri irdeleyecek.

Festival kapsamında yurt dışından 5, Türkiye’den 40’a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100’ü aşkın gösteri İstanbullu seyircilerle buluşacak.

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÖZEL PROJESİ:

KUTLUĞ ATAMAN, “SILSEL, Türkiye’ye yazılmış mektuplar”
Türkiye’nin uluslararası arenada en tanınmış sanatçılarından Kutluğ Ataman’ın “Sılsel” adlı performansı, 12 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda katılıma açık olacak.

Aramice kanat çırpması anlamına geldiği düşünülen Sılsel, aynı zamanda Mardin’in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış gökyüzü tasvirinin de adı. Rivayete göre sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, gökyüzü özlemlerini bir nebze olsun giderebilmek için evlerinin tavanlarına, motifler çizip içlerini turkuvaz renkte boyarlarmış. Kutluğ Ataman’a, Mardin ziyareti sırasında, Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım’ın anlattığı bu hikâye, “Sılsel” projesinin de çıkış noktası olmuş. Herkesin korkusuzca ve özgürce ortak bir gökyüzü altında yaşama özlemini bir performansa dönüştüren Kutluğ Ataman, “Sılsel” ile 7’den 70’e, özgürlüğe değer veren herkesi esere katkıda bulunarak, hayalindeki gökyüzünü oluşturmaya davet ediyor.

12 Mayıs Cumartesi günü, Kutluğ Ataman’ın gökyüzüne ilk parçayı eklemesiyle başlayacak performansta, 5 Haziran tarihine dek dileyen herkes performansa katkıda bulunarak, yapıtın ortak yaratıcılarından biri olabilecek. Performansa katılmak isteyenler, eni 45 santimetre olmak şartıyla, istediği uzunluk ve renkteki, örgü ya da dokunmuş bir kumaş parçasını, üzerinde istediği dilde, resim, yazı ya da işleme yer alacak şekilde, dilek, mesaj ya da eleştirilerini yazarak bu ortak gökyüzüne katkıda bulunabilecek. Teker teker birbirlerine eklenecek parçalar, katılımcıların korkusuzca ve özgürce yaşam isteklerini de dile getirecek.

“Türkiye’ye yazılmış mektuplar” altbaşlığını taşıyan bu performans, tamamlandığında, bir sivil tarih dökumanı olarak da tarihe geçecek. “Sılsel” projesi İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından, daha birçok ortak gökyüzü inşa etmek üzere dünyanın çeşitli ülkelerini de gezecek.

FESTİVALİN YABANCI KONUKLARI

Festivale konuk olacak ülkeler; Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İsviçre. Ayrıca, Belçika ve İsveç de Türkiye’den sanatçılarla çalışılan işler üretecekler.

HAMLET – Schaubühne Berlin (Almanya)

Çağdaş tiyatronun yetkin isimlerinden biri olan, Avrupa’nın en önemli tiyatrolarından Schaubühne Berlin’in sanat yönetmeni Thomas Ostermeier’in çarpıcı yorumuyla sahneye koyduğu “Hamlet”, 12 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da ve 13 Mayıs Pazar saat 15.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Shakespeare’in yirmiden fazla karakterini yalnızca altı mükemmel oyuncunun canlandıracağı oyunda Hamlet’i olağanüstü bir oyuncu olan Lars Eidinger oynuyor.

ORFEO – Koreograflar Montalvo & Hervieu ile Cirque du Soleil dansçıları (Fransa)

Prestijli Fransız koreograflar José Montalvo & Dominique Hervieu, “çok renkli bir simya olarak nitelendirilen” “Orfeo” yorumlarıyla festivalin konuklarından. Yunan mitolojisinin Orfeo karakteri bu kez, Montalvo & Hervieu’nün, Bruegel, Rubens ve Picasso gibi önemli ressamlardan esinlenen video projeksiyonu ile Monteverdi, Gluck ve Philipp Glass gibi bestecilerin müziklerinin buluştuğu bir sahnede barok dansın hip-hop ile kaynaştığı görsel bir şölenle anlatılacak.

KAFKA’NIN MAYMUNU – Young Vic Theatre Company (İngiltere)
Franz Kafka’nın “Bir Akademi İçin Bir Rapor” adlı kısa öyküsünden sahneye uyarlanan “Kafka’nın Maymunu”, Henkel sponsorluğunda 19 Mayıs Cumartesi günü saat 20.30’da ve 20 Mayıs Pazar günü saat 18.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Laurence Olivier Ödülü sahibi, Peter Brook gibi önemli yönetmenlerle çalışan usta oyuncu Kathryn Hunter, kendini korumak için insanlaşmaya çalışan bir maymunun varoluş öyküsünü sahneye başarılı bir şekilde taşıyor. Walter Meierjohann’ın yönetmenliğini üstlendiği oyun, her bireyin toplumda kendisi için yarattığı değişen kimlikler arasında nasıl maymunlaştığı ve yabancılaşma duygusunu irdeliyor. “Kafka’nın Maymunu”, British Council işbirliğiyle İngilizce (Türkçe altyazılı) olarak gerçekleştirilecek.

kafkanın maymunu

HANS YA DA HEIRI – Zimmerman & de Perrot (İsviçre)

İsviçreli Martin Zimmermann ve Dimitri de Perrot ikilisinin sahnelediği tiyatrodan dansa, sirkten müziğe uzanan gösterileri “Hans ya da Heiri”, Enka Vakfı sponsorluğunda 26 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da, 27 Mayıs Pazar saat 15.30’da ve 28 Mayıs Pazartesi günü saat 20.30’da olmak üzere üç özel gösteriyle, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

GERGEDAN – Théâtre de la Ville (Fransa)

Ünlü yazar Eugène Ionesco’nun 1950’li yılların tarihsel ve politik dalgalanmalarını aktardığı metin, Théâtre de la Ville ve Paris Festival d’Automne Festivali’nin Yönetmeni Emmanuel de Marcy-Motta tarafından yeniden sahneleniyor.

FESTİVALDE YERLİ YAPIMLAR

Genco Erkal’ın, kısa bir süre önce, Brecht’in şiir, öykü ve şarkılarından sahneye uyarladığı ve yönettiği “Ben Bertolt Brecht” içinde bulunduğumuz ortama, suskunluklara, insan hallerine güçlü bir gönderme… Dünyanın düzenini, ülkenin düzenini, savaşı, aymazlığı sorgulayan Genco Erkal ve Tülay Günal’ın birlikte rol aldığı kabarenin müziklerini piyanist Yiğit Özatalay icra ediyor. “Ben Bertolt Brecht”, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe günlerinde saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Festival kapsamında Kenter Tiyatrosu’nda, Müşfik Kenter ile Kadriye Kenter’in 11 Mayıs Cuma saat 20.30’da yapılacak “Aşk Mektupları” ve Yıldız Kenter‘in 13 Mayıs Pazar saat 20.30’da yapılacak “Kraliçe Lear” özel gösterimleri, 50 yıllık bir geçmişe anlamlı bir gönderme niteliği taşıyacak.

Shakespeare’in dizeleriyle dile gelen, tarihin en büyük aşkı “Antonius ile Kleopatra”, 1947 yılındaki Şehir Tiyatrosu temsillerinin ardından, Türkiye’de ilk kez Oyun Atölyesi tarafından sahneleniyor. Kemal Aydoğan’ın sahneye koyduğu, Haluk Bilginer’in Antonius ve Zerrin Tekindor’un Kleopatra rollerini üstlendiği “Antonius ile Kleopatra”, 26-27 Mayıs tarihlerinde Londra’da düzenlenen “Shakespeare’s Globe 2012 International Shakespeare Festival”de Türkiye’yi temsil edecek. Oyun, 1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi günlerinde saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde sahnelenerek, Istanbul Tiyatro Festivali’ndeki Shakespeare buluşmalarının bir ayağını oluşturacak.

Shakespeare Buluşmaları

18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde üç Shakespeare klasiği bir araya geliyor: Almanya’dan gelen Schaubühne Berlin yapımı “Hamlet”i, Oyun Atölyesi’nin “Antonius ile Kleopatra”sı izliyor ve 18. Istanbul Tiyatro Festivali, Tiyatro Pangar’ın “Macbeth”i ile noktalanıyor. Mehmet Birkiye’nin sahneye koyduğu ve güç, iktidar savaşları, ihanet ve çöküş üstüne sorgulamaların hikâyesi “Macbeth”te Demet Evgar başrollerden birini üstleniyor

Tiyatro Oyunbaz, festivalde Tom Stoppard’ın “Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler” adlı oyunuyla yer alıyor. Arka plan olarak Shakespeare’in “Hamlet”ini kullanan oyun, büyük olayların içine hapsolmuş yazgısını değiştiremeyen ve değiştirmek için de bir şey yapmayan küçük insanların hikayelerine odaklanıyor. “Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler”, 2 Haziran Cumartesi saat 20.30’da ve 3 Haziran Pazar saat 15.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde gösterilecek.

Özgürlükler, suskunluklar, savaş, direniş..

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun kurucusu Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği “Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı”, özgürlük ihlallerinin ve saflaşmanın doruk noktasının yaşandığı günümüz Türkiye’sini konu alıyor. Oyun, 11 Mayıs Cuma günü 20.30’da ve 12 Mayıs Cumartesi günü saat 15.30 ve 20.30’da Hamursuz Fırını’nda.

Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı

Diyarbakır Belediye Tiyatrosu’nda Celal Mordeniz tarafından sahnelenen Sophocles’in “Antigone”si özgürlükleri ve şiddeti tartışan bir oyun olarak festival programında yer alıyor. İnsanca bir düzenden yana olan Antigone’nin sistemle mücadelesi farklı bir yorumla 25 Mayıs Cuma saat 20.30’da ve 26 Mayıs Cumartesi saat 15.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde Kürtçe (Türkçe altyazılı) olarak oynuyor.

Tiyatro Avesta yapımı, Aydın Orak’ın yazdığı, Murat Garipağaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Kapan”, bir sınırda, iki askerin nöbet esnasında birbirleriyle yaşadıkları çatışma ve tartışmaları sahneye taşıyor. Şiddetin sıradanlaşması, ölümün basitleşmesi ve eline silah alan bireyin nasıl vahşileştiğini gözler önüne seren “Kapan”, 3 Haziran Pazar ve 4 Haziran Pazartesi saat 20.30’da Garajistanbul’da ve Kürtçe (Türkçe altyazılı) olarak oynayacak.

Arapça’da “Hakiki Buluşma” anlamına gelen “İçtima-i Hakiki” günümüzde birçok buluşmanın da gerçekleştirildiği “sosyal medya” ağları ile eylemliliğin ön planda olacağı ve beden dili, video-art ve ses kayıtlarıyla “Ortadoğu ve Arap dünyasındaki” gelişmeleri takip eden aydınlar, çeşitli disiplinlerden sanatçılar ve diğer katılımcılarla birarada gerçekleşecek. Emre Koyuncuoğlu’nun Amin Malouf metinlerinden yola çıkarak yazdığı ve yönettiği bu tartışmalı eser, 17 Mayıs Perşembe, 18 Mayıs Cuma ve 19 Mayıs Cumartesi akşamları saat 20.30’da Eminönü Ali Paşa Hanı’nda sahnelenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM) yapımı oyunda, İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımcı olarak yer alıyor.

Ayrılıklar, özlemler ve ötesi

Tiyatro Pera, Nesrin Kazankaya’nın yazdığı ve yönettiği, dramaturjisini Şafak Eruyar’ın yaptığı “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” adlı oyunla 1923 yılında İzmir’de yaşayan Rum ve Türk ailelerin karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan Mübadele Yasası sonrasında yaşanan olayları konu alıyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcı olarak yer aldığı oyun 20 Mayıs Pazar, 21 Mayıs Pazartesi ve 22 Mayıs Salı saat 20.30’da Tiyatro Pera’da, 24 Mayıs Perşembe günü saat 20.30’da ve 27 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde oynanacak.

“Karşılaşmalar” ayrı düşmüş kardeşlerin hikâyelerine odaklanırken Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı toplumsal dönüşümün toplumun çeşitli kesimleri üzerindeki etkisini tartışıyor. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) tarafından sahnelenecek oyun, 29 Mayıs Salı ve 30 Mayıs Çarşamba akşamları saat 20.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir.

Hollanda’da yaşayan besteci Selim Doğru’nun hazırlayıp müziklerini bestelediği “İnsan Manzaraları” adlı gösteri, Türkiye ve Hollanda’dan iki büyük şair; Nazım Hikmet ve Judith Herzberg’in şiirleri üzerine kurulu bir çalışma. Edebiyat, tiyatro ve müziğin birbiri içine geçtiği teatral gösteriyi, şarkıcı Hazal Selçuk, Trio To be Sung ve üç solist, 3 Haziran Pazar saat 20.30’da ve 4 Haziran Pazartesi saat 18.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde yorumlayacak.

Bir kadın ve bir erkek…

“Oda ve Adam”, temelde kadın ve erkeği, birbirini hem tamamlayıcı hem de yadsıyıcı bakış açılarından ayrı ayrı anlatan tek bir metne dayanıyor. Eric de Volder’in yazdığı ve Mesut Arslan’ın yönettiği oyun, Mesut Arslan/Theater Onderhetvel, Kunstenfestival 0090 ve Toneelhuis ortak yapımı. “Oda ve Adam”, 26 Mayıs Cumartesi ve 27 Mayıs Pazar günleri saat 20.30’da Garajistanbul’da olacak.

“İnsan Sesi”, terk edilmiş, âşık ve acı çeken bir kadının son telefon konuşmasını sahneye taşıyor. Jean Cocteau gibi sıradışı bir yazarın sıradışı yaşadığı hayatının izlerini taşıyan bu hikâye, Ayşe Lebriz Berkem tarafından yorumlanıyor. Oyun, 28 Mayıs Pazartesi saat 20.30’da ve 29 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

Çehov’un da içinde karakter olarak yer aldığı “Çehov Makinası”, büyük bir yazarın yaşam ve ölümü arasındaki döngüde oyunlarında yaratmış olduğu kendi karakterleriyle buluşması biçiminde gelişiyor.

Matei Visniec’in yazdığı ve yönetmenliğini Müge Gürman üstlendiği bu şiirsel oyun, 13 Mayıs Pazar, 14 Mayıs Pazartesi ve 15 Mayıs Salı günlerinde saat 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek.

“Elin Elimde”, 1898 yılında Moskova’da Stanislavski’nin sahneye koyduğu, Çehov’un “Martı” oyununun provalarında tanışan Anton Çehov ve Olga Knipper’in mektuplar ve kısacık buluşmalarla devam eden ilişkilerini anlatıyor. Amerikalı Çehov uzmanı Carol Rocamora’nın 800’ü aşkın mektuptan derleyerek yazdığı oyunda, ilk kez 50 yıl önce Küçük Sahne’de biraraya gelen Başar Sabuncu, Metin Deniz ve Cüneyt Türel üçlüsü yeniden İstanbul Tiyatro Festivali’nde buluşuyorlar. Bu buluşmaya bu kez Tilbe Saran da Olga Knipper rolünde eşlik ediyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcı olarak yer aldığı “Elin Elimde” 14 Mayıs Pazartesi ve 15 Mayıs Salı günlerinde saat 20.30’da yine Küçük Sahne’de olacak. Başar Sabuncu ve Cüneyt Türel’e İstanbul Tiyatro Festivali’nin Açılış Töreni’nde 2012 yılı Tiyatro Onur Ödülleri de takdim edilecek.

Ve kadına yönelik şiddet…
“YEDİ”

Dünyanın dört bir tarafında kadın hakları için mücadele veren yedi kadınla yapılan röportajlara dayanan çığır açan belgesel okuma tiyatrosu “Yedi”, 16 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Afganistan’dan Guatemala’ya, Rusya’dan Nijerya’ya, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yedi kadınla 2007 yılında ödül sahibi yedi oyun yazarının yaptığı röportajlara dayanan “Yedi”, bu isimlerin, kendi toplumlarında kadınlara karşı uygulanan şiddetle mücadeleleri ve toplumsal alanda yarattıkları değişimi gözler önüne serecek. Hâlâ mücadelelerini devam ettiren bu kadınların öyküsü, kadına karşı şiddet konusunun ne sınır, ne etnisite ne de sınıf farkı tanımadığının gerçek birer kanıtı olacak.

Absürd tiyatro

Festivalde Fransa’dan gelen Theatre de la Ville, Eugene Ionesco’nun “Gergedan”ını yorumlarken yine bir Ionesco oyunu ve absürd tiyatronun en güzel örneklerinden biri olan “Yeni Kiracı” da BiTiyatro yapımı olarak Laçin Ceylan’ın yorumuyla izleyiciyle buluşacak. Kapitalizmin insana dayattığı tüketim mantığını eleştiren oyun, bu sistemin, bireysel ilişkileri, değer ölçülerini hatta gerçek aşkı ve sevgiyi yerle bir eden uyumsuzluğunu anlatıyor. “Yeni Kiracı”, 2 Haziran Cumartesi 20.30’da ve 3 Haziran Pazar 18.30’da Küçük Sahne’de olacak.

Samuel Beckett’in yazdığı, Şahika Tekand’ın yorumladığı “Oyun”, küçük dünyalarına sıkışmış kentsoylu insanın, zorlu var olma ve kendini ifade etme mücadelesini; huzur ve dinginlik ararken içine düştüğü karmaşa, sıradan ve trajikomik bir aşk üçgeni öyküsü çerçevesinde dile getiriyor. Oyun, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapımı olarak 22 Mayıs Salı, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe günleri saat 20.30’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Altıdan Sonra Tiyatro’nun 2011-2012 sezonu tasarımı olan “Kumbaracı50’de Gece Hikâyeleri” projesinin sonuncusu “Dertsiz Oyun”, 11 Mayıs Cuma, 12 Mayıs Cumartesi, 13 Mayıs Pazar ve 14 Mayıs Pazartesi akşamları saat 23.00’te Kumbaracı50’de izleyicilerle buluşlacak. Yiğit Sertdemir’in yazıp ve yönettiği oyunu seyretmeye gelen seyirciler, karşılarında bir oyun seyreden 12 kişiyi bulacaklar. “Dertsiz Oyun”, seyirci beklentilerinin ve seyrediş halinin nereye evrildiğini, seyredilen “şeyin” nereye doğru gittiğini araştıran sözsüz bir oyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz