Türkiye “Sanatı” için savaşıyor

0
1.997
mimar Sinan 2. Selim türbesi

Der Spiegel’in haberinde, Türkiye’nin son dönemde hem Avrupa hem de ABD’deki birçok müzeyle temasa geçerek tarihi eserleri geri alma çabalarına dikkat çekildi.

mimar Sinan 2. Selim türbesi

Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’den kaçırılan ve dünyanın önde gelen müzelerinden bir bir geri getirdiği tarihi eserler Almanya’nın çok satan dergisi Der Spiegel’e konu oldu.

Özellikle son dönemde hem Avrupa hem de ABD’deki birçok müzeyle temasa geçen Türk yetkililerin, eserleri geri alma çabalarının dikkat çekici olduğu belirtilirken, Mattias Schulz imzalı yazıda ‘Sanat savaşı’nın başladığı belirtiliyor.

Kültür Bakanlığı’nın bazı kurumlara eserleri iade için başvurduğu fakat olumsuz yanıt alınca sert tedbirlere başvurduğunu yazan Schulz, “Paris’teki Louvre Müzesi, 2’inci Selim Türbesi’nin girişindeki çinileri vermedi. Türkler de buna karşılık, Akdeniz bölgesindeki UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Xanthos’taki Fransız arkeologların kazı izinlerini iptal etti” yorumunda bulundu.

Türk makamların ABD’deki J. Paul Getty müzesiyle birlikte, Dumbarton Oaks ve Cleveland Müzeleri’ne de başvurduğu kaydedilirken, “Berlin’deki Bergama Müzesi şimdiden Türkiye’nin sert tutumunu hissetmeye başladı. Geçen yıl sfenks heykelini iade ettiler ve Berlin’deki müzelerin yönetimini üstlenen Prusya Kültürel Miras Kurumu’na Türkler’in başvuruda bulunduğu ve çok önemli eserleri geri istediği açıklandı. Türk yönetimi 2 bin yıllık Yaşlı Balıkçı heykeli ve Konya’dan çıkarılan mihrabı geri istiyor” açıklamasında bulunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz