İstanbul’u bir de ünlülerden dinleyin

0
1.659

Vogue Türkiye dergisi bu ay ki sayısında uğrak mekanlar olan Cihangir, Nişantaşı, Galata, Bebek ve Moda gibi semtlerde yaşamış ünlü oyuncularla bir röportaj yaptı. Bakalım değerli sanatçılarımız yaşadıkları bu mekanlar ile ilgili neler söylemişler.

CİHANGİR, Sinema
Serra Yılmaz, Oyuncu
45 yıllık mahallem. Eskiden nüfusunun yarısı Rum’du. Maalesef devletin politikaları sonucu gittiler ve fakirleştik. Özoğul Sokak’ın girişindeki beyaz konak esasen Betûl Mardin’in dedesine aitmiş. Nuri Bilge Ceylan’ın şu sırada oturduğu ve içinde benim de büyümüş olduğum bina, Beyoğlu’ndaki meşhur Atlantik Büfe’nin sahibi Hürmüzoğlu tarafından yaptırılmış. Şu sıra çirkin bir mozoleye dönüştürülen Cihangir Parkı, Turgut Demirağ tarafından asla bina yapılmamak koşuluyla belediyeye hibe edilmiş bir alandır…

Hatice Aslan, Oyuncu
Cihangir evlerinin içinde güneş dolanır. Burada yaşayan biri, her 1 Mayıs’ta biber gazını evinin içinde hisseder. Cihangir’de yaşamak arkadaşlarınla, meslektaşlarınla kocaman bir evde yaşamak gibidir. Tiyatro, sinema, dizi, kocaman bir set demektir. Kuş sesleriyle, deniz kokusuyla uyanırsın. Kediler burada yürümez, salınır. Senin de bütün gün o kafeden bu kafeye salınman ve bir yerde kıvrılman mümkündür.

Güven Kıraç, Oyuncu
Cihangir’de aşkla yalnızlık kol kola girer. Burada hüzün bir anda eğlenceye dönüşür, çünkü büyülü bir enerjisi vardır. Dışarıdan herkes buraya güzel vakit geçirmek için gelir. Bu seni de etkiler. Sokağa adımını atarsın ve enerjisi sana geçer. Ayrıca arabasız bir hayat sürebilirsin bizim mahallede.

Rıza Kocaoğlu, Oyuncu
Bilinmeyeni arayan, aydınlığa doğru çalışan insanların semtidir Cihangir. Yıldırım Türker, Sırrı Süreyya Önder, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan gibi bu ülkenin çok değerli entelektüellerini görebilmek, sohbet etmek insanı en umutsuz anında bile dünyaya bağlıyor. Umut veriyor. Yükseltiyor. Kendi mesleğimin yanımda görmüş olduğunuz ustalarıyla aynı havayı solumak bile büyüten bir şey.

Selçuk Yöntem, Oyuncu
Cihangir’in kedileri çok uyanık. Bir sokak kedisi vardı, çok sevimli. Sahip çıktım, ona isim bile verdim, Cingöz. Sonra mahalledekilerle öğrendik ki, meğer bizimki kendine üç kapı edinmiş. Hatta hepimiz farklı isim koymuşuz. Diğer iki ismi de Misket ve Pamuk’muş, onu da yeni öğrendim.

Nişantaşı sakinleri ünlü moda tasarımcıları; Aydan Çevik, Özgür Masur, Rojin Aslı Polat, Hatice Gökçe, Belma Özdemir, Özlem Süer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz