Özgürce sanat yapılamayan bir toplum

0
1.895
tiyatro

Bilmem kaç yıllık cumhuriyet tarihimizde herşeye müdahaleyi her daim gördük. Yasaklanan kitaplar,albümler,filmler daha niceleri. Siyasi uzantıların ilk el attıkları alanların hep sanat- kültür ekseninde olması neyi gösteriyor,neleri anlatıyor herkesin ayrı ayrı vicdanına kalmış bir durum.

En son yapılan Şehir Tiyatrolarındaki yönetmelik değişikliği ve ardından üstad diyebileceğimiz kişilerin istifaları ve bu değişikliğin içeriği ortaya karikatür gibi bir tablo çıkardı ki halihazırda karikatür dergilerinden takip edenlerimiz ne demek istediğimi bir tebessümle onaylayacaktır. Ancak işin ilginci Kültür Bakanımızın ekranlar karşısına çıkıp konu hakkında pek bir bilgim yok demesi. İzleyeceğimiz tiyatro oyunları bürokratik süreçlerde anlayacağımız. Muhafazakar bir sanat anlayışı ile tiyatro konusunda bir Ortaçağ yaşamaya ramak kaldı diyebiliriz. Sanatı finanse eden içeriğini belirleyecek , şehir tiyatrolarının yapısı altüst edilecek , armut dalda kalacak, parayı veren düdüğü çalacak gibi yaklaşımlarla sanat yapılacağını düşünenin sanat anlayışını merak etmiyor değilim. 23 Nisan’da başbakan koltuğuna oturan çocuğun “4+4+4 eğitim sistemi doğru bir adım” demesi gibi bir durum galiba.

Tarihte gösterdi ki demokratik ülkelerde sanatı sanatçı yönetir. Bundan dolayı sanattır. Devinecek ,gelişecek ortaya bambaşka birşey çıkacak. Eleştirecek,yericek toplumla paralel çoğu zaman önde olacak. Kısacası sanat olacak.Aslında çok basit değişkenleri olan ve sonucu hep pozitif çıkan bir denklem. Ama nedense bir şekilde kontrol mekanizmaları devreye giriyor. İş bölümü,uzmanlaşma dediğimiz kavramların varlığında liberal ekonomik politikalar izleyen bir devletin sanatsal-kültürel faaliyetlerinde muhafazakar ,müdaheleci yapısı korkuyorum ki taşeronlaşmayı getirsin. Daha vahim daha içler acısı bir durum.

Yeni dönemde ileriye gitmeyeceğimiz kesinde, nerelere gerileyeciğimiz muamma. Hala tartışmalar devam ediyor. Bazıları boykottan bahsediyor kimisi eylemler yapıyor. Ancak bunlar çoğunun ağzında eğriti duruyor. Kimisi mücadelenin anlamını bilmiyor kimisi neyi nerden kimden isteyeceğinden bihaber. Sadece bir yerde toplanarak bir irade oluşturacaklarını zannedenler var. Niyet güzel ama samimiyet eksik.

Özgürce sanat yapılamayan bir toplumda aslında hiç bir şey özgür olmuyor ,olamıyor. Asıl soru ,sorun şu bugün biraz daha vereceğiz,biraz daha, biraz daha, biraz daha ya sonrası?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz