Dolu Düşün Boş Konuş

1
2.573

Merhaba değerli Tiyatro sever dostlar.

1991 yılında Evening Standart tarafından Yılın Komedisi seçilen ve aynı yıl Edinburgh Fringe’de ödül alan İngiliz oyun yazarı Steven Berkoff’un kaleme aldığı oyun, korku, nefret ve yetersizlik duygusuyla yaşamaya çalışan bir avuç insanın günlük yaşamlarına zekice saptamalar ve ironik bir dille ayna tutuyor.

2002 – 2003 sezonu Oyun Atölyesinde büyük usta oyuncular sayın ZUHAL OLCAY ve sayın HALUK BİLGİNER tarafından sahneye konan bu güzel oyun 2008 senesinde yeni aktörlerle Bakırköy Belediye Tiyatrolarında sahneye koyulmaya başlanan DOLU DÜŞÜN BOŞ KONUŞ adlı oyun hakkındaki fikirlerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Oyun aslında hiç bir zaman dışa vurmaya cesaret edemediğimiz duydularımızı, hislerimizi ve düşüncelerimizi nasıl engelleyerek sözlerimize ve tavırlarımıza farklı yansıdığının çok güzel bir anlatım şekli. Her insan bir çok kişi hakkında az ya da çok içinden farklı düşünceler geçiriri ama bunu tam anlamıyla söyleyemez.

Örnek olarak bir arkadaşınız , patronunuz yada komşunuz sizi bir yere davet etse, o kişiyi sevsek bile onunla gitmek istemediğimizi söylemez ve en nazik tavrımızla kibar bir bahane bularak reddederiz. Bu durumda Kimse yada bir çok insan aslında aklından geçen hislerini “seni kişi olarak belki seviyor olabilirim ama seninle yemeğe gitmeye hiç niyetim yok, bunu pek istemem” diyemeyiz. Bunun yerine “yaaa ne iyi olurdu inan bana bende çok isterdim ama bu akşam anneme uğrayacağıma söz verdim, başka bir akşam ” gibi bir bahaneyi öne sürmeyi tercih ederiz. Ya da düşünsenize aranızın pekde iyi olmadığı kayınvalideniz size yatılı misafir olarak gelse… ” aman aman aman ne güzel tam da istediğim gibi çok sevindim, bu günü iple çekiyordum ” diyen kaç kişi çıkar acaba çok merak ediyorum :) Bu örnekleri hep beraber çoğaltabiliriz. Aslında bunlar son derece doğal ve karşımızdaki insanı kırma endişesinden kaynaklanıyor. Daha fazla örnek vererek oyunun bir kısmını anlatmış olacağım için bu kadarıyla yetinmeyi daha uygun görüyorum. Şaka bir yana bu kaliteli olun tamda bu durumu en mükemmel şekliyle atıyor.

İnsanların aslında dile getirdikleri kelimelerden daha farklı düşündüklerini ama bunu ifade etmedikleri için gerçekte akıllarından geçenlerle söylediklerinin nasıl farklı olduğunu çok hoş, zekice ve oldukça eğlenceli bir dille anlatıyorlar. Oyunu izlerken acaba dünyada herkes aklından geçen gerçekleri dile getirseydi nasıl olurdu diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bize tutulan bu aynada hepimiz kendimize ait bir çok şey bulabiliyoruz. “Dolu Düşün Boş Konuş”, bütün bu kaygılar sonucunda insanların içindeki düşünceleri açığa çıkarıldığında ne denli komik duruma düşüleceğini çok net olarak gösteriyor.

Sahnede dekor son derece sade. Sanırım bunun amacı zaten oyunun bir mekanı anlatmadığı, sadece iletişim kurduğumuz insanlarla olan diyaloglarımızla direk bağlantılı olmasından kaynaklanıyor. dekor olarak kullanılan küçük nesneler, bir merdiven, bir şemsiye ya da bir koltuk oyuncuların çok başarılı olmaları ve pandomim yeteneklerini mükemmel kullanmalarından dolayı size görmek istediğiniz ve hayalinizde canlandırdığınız her detayı veriyor.

Oyunda oldukça hızlı ve neşeli bir tempoda sürüyor. Bazı yerlerde oyuncuların üstün performans ve beden gücünü açıkça görebiliyorsunuz. Değerli oyuncular sahnede bu kadar koşturmaca içinde sanırım her sahneye çıktıklarında en az bir kilo kaybediyor olmalılar. Ben özellikle rüya sahnesini çok beğenmiştim. Rüyada aktör ÇETİN ETİLİ ye giydiği jartiyeri çok yakıştırmış ve oldukça gülmüştüm. Bu güzel oyun sahnelenmeye devam ederse izlemenizi özellikle tavsiye ederim.

Yazarı STEVEN BERKOFF olan bu güzel eser, yönetmen ZURAB SİHARULİDZE ve büyük üstad usat aktör HALUK BİLGİNER in çevirisi ile dilimizde hayat bulduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğim. Özellikle değerli oyuncularımız O. KEMAL AYDIN, YONCA CEVHER YENEL, ÇETİN ETİLİ, MUNİS DÜŞENKALKAR ve A. RIZA KUBİLAY ı kutluyor sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel oyunda emeği geçen tüm insanları saygıyla alkışlıyor ve tebrik ediyorum.

Saygılarımla
Fikret Karakoyunlu

YAZAN: Steven Berkoff
YÖNETEN: Zurab Siharulidze
Çeviren: Haluk Bilginer
Dekor: Ali Yenel
Kostüm: Ayçın Tar
Işık: Yüksel Aymaz
Müzik: Tolga Çebi

OYUNDA GÖREVLİ SANATÇILAR :
Orhan Kemal Aydın
Yonca Cevher Yenel
Çetin Etili
Munis Düşenkalkar
Ali Rıza Kubilay

1 Yorum

  1. Fikret bey yazınızı çok beğendim,çok güzel anlatmışsınız inşallah en kısa zamanda izlemek isterim.Tavsiyenizi değerlendireceğim.Diğer tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz