Senaryo yazarları derneğinden kınama

Paylaş
 

SEN-DER, İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeliği’ni değiştirme kararına tepki gösterdi: ”Ayak seslerini duyduğumuz ‘devlet denetimli sansürlü sanat’ karşısında dehşete düşüyoruz.”

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda ani yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle her türlü sanatsal faaliyet yetkisi sanatçılardan alınıp belediye bürokratlarına verildi. SEN-DER (Senaryo Yazarları Derneği), bu durumu kınayan bir açıklama yaptı.

”Uzunca bir süredir, kalemine ve sözüne daha fazla yer verilenler tarafından “sanat devlet eliyle şekillenmeli, sansür gerekli” tezinin sık sık tekrarlandığına ve bu tezi doğrulamak adına bilimsellikten uzak paranoyak kanıtlar üretildiğine üzülerek şahit oluyor, yetkili ağızların “amacın sansür olmadığına” dair açıklamalarını inandırıcı bulmuyor, ayak seslerini duyduğumuz “devlet denetimli sansürlü sanat” karşısında dehşete düşüyoruz.

İBB Şehir Tiyatroları’nda yapılan son yönetmelik değişikliğini de bu kapsamda değerlendiriyor, bu değişikliğe direnen sanatçı dostlarımızı destekliyoruz. Bu vesileyle ilgililere ve kamuoyuna, çeşitli ülkelerde tarih boyunca yapılan bu tür düzenleme çabalarının olumlu sonuç vermediğini önemle hatırlatıyor; Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER) olarak, devleti “halkını sanatçısından koruma” refleksinden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bu yazı post_views_covph kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 463 7 Temmuz 2018
maltepe escort