İBB Tiyatroyu çoktan özelleştirmiş

Paylaş
 

Tiyatroların özelleştirilmesi tartışması sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aylar öncesinden 3 oyun için ihale düzenlediği ortaya çıktı. Özelleştirme tartışması; İstanbul Şehir Tiyatroları‘ndaki yönetmelik değişikliği ve Erdoğan’ın “Tiyatroyu özelleştiriyorum” sözleriyle gündeme gelmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çoktan tiyatro gösterimleri için ihale düzenlediği ortaya çıktı.

Tayyip Erdoğan’ın Şehir Tiyatroları üzerinden başlattığı “özelleştirme” girişimi, Bakanlar Kurulu’ndan jet hızıyla geçti. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılı için 3 tiyatro oyununun gösterimini daha 3 Şubat 2012’de, tartışmalar başlamadan ihale etmiş bile.

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan ihale bilgilerine göre; belediye, 3 oyunun gösterimi için 14 Aralık 2011 tarihinde ihale ilanı vermiş. 11 Ocak 2012’de açılan ihale, 3 Şubat’ta tamamlanmış.

Herkese açık ihaleye bir tek İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Anonim Şirketi katılmış. Belediyenin kendi alt şirketlerinden biri olan Kültür A.Ş; “Hasan Ağa’nın Karısı”, “Harput’ta Bir Amerikalı” ve “Bir Adam Yaratmak” adlı oyunlarının gösterimi ihalesini 2,75 milyon Lira’ya almış.

Bakanlar Kurulu’nda konuşulmasından aylar önce Belediyenin tiyatro gösterimi için yaptığı bu ihale meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran; Erdoğan’a “özelleştirmenin aylar önce uygulamaya geçip geçmediğini” sordu.

3 oyun için Kültür A.Ş’ye 2 milyon 750 bin Lira ödenip ödenmediğini soran Milletvekili Oran; Kültür A.Ş’nin hisse sahipleri hakkında da bilgi sordu.

Bu yazı post_views_covtq kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 461 7 Temmuz 2018
maltepe escort