Dostlar Tiyatrosu’na sahip çıkalım

0
1.117
dostlar tiyatrosu

dostlar tiyatrosuÇok değil, bundan yaklaşık 6 ay kadar önce Türkiye sanat anlamında hazin bir durum ile karşı karşıya geldi. Devlet yeni düzenlemeye geçme kararı alarak ilk operasyonu Şehir Tiyatrolarını özelleştirme girişimi ile gerçekleştirmeyi planladı. Ancak hali ile evdeki hesap çarşıya pek uymadı.

Öncelikle tiyatro camiası olmak üzere neredeyse tüm sanatçılar ve sonrasında ben dahil tüm tiyatro severlerin bu duruma itirazı sonucu şimdilik bu düzenleme ertelenmiş durumda. Ama gün geçmiyor ki tiyatro dünyası yeni bir haber ile sarsılmasın. Yakın zamanda kapatılma riski ile karşı karşıya gelen ‘Duru Tiyatro‘sunun haberini almışken öğrendim ki neredeyse benim yaşımın iki katı sanat tarihine sahip ‘Muammer Karaca Tiyatrosu’ yani hepimizin de bildiği ‘Dostlar Tiyatrosu‘ Beyoğlu Belediyesi tarafından 15 gün içerisinde kapatılmış.

Beyoğlu Belediyesi yaptığı açıklamada, tiyatronun statik ölçümlerini yapan Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş’den (BİMTAŞ), binanın statik açıdan kullanılmaması gerektiğine, tehlike unsurları barındırdığına dair bir rapor düzenlemiş ve bunun sonucunda tiyaroyu kapatmıştır. Genco Erkal’ın yaptığı açıklama 15 gün içerisinde haber verilip, ardından hemen kapatıldığı.

Aslına bakılırsa bu pek de şaşırılacak bir durum olmasa gerek. Şayet tiyatronun nereye gittiğine dair en ufak bir fikri olmayan insanlar bütünü haline geldik neredeyse. Ama hiç kuşkusuz şehir tiyatrolarından sonra 23 yıllık emektar ‘Dostlar Tiyatrosu’nun bu kadar kolay hazin bir sona ulaştırılmazı ürkütücü olduğu kadar biz tiyatro severler için aynı zamanda üzücü bir durum olsa gerek. Sadece kendi oyunları değil aynı zamanda dışarıdan bir çok oyuna ve tiyatrolara ev sahipliği yapan bir yapıya sahipti. Büyük Üstad Genco Erkal’ın oyunculuğunu, hocalığını ne de sanatçı kimliğini konuşmaya gerek bile yok sanırım. Yazık ki bugün tiyatroya ‘boş’ göz ile bakılıyor. Oysa ki hayatın kendisine ayna tutmayı sağlayan sanatın bir parçasıdır.

Kim bilir belki tıpkı şehir tiyatrolarına verdiğimiz destek gibi Dostlar Tiyatrosu’na da destekte bulunabilirsek, bu kararı yeniden gözden geçirmelerine sebep olabiliriz.

Bugün sonunun ne olduğu bilinmeyen bir çizgide ilerlemek çok zor olsa gerek. Buna rağmen dimdik ayakta durmaya çalışan onlarca tiyarocu varken geleceğe umut ile bakmak istiyorum. Neredeyse sahip olduğumuz her şeyin yok olmaya başladığı bir düzende umarım bizim bugün bir oyunu izlediğimizde aldığımız sanatsal haz ilerde izleme hakkı olan insanların elinden alınmaz!

Ve umuyorum ki tiyatronun en köklü yapı taşı olan ‘Dostlar Tiyatrosu’ yeniden ait olduğu dünyasında bizimle buluşmaya devam eder ve bu büyü daha fazla zarar görmeden ahengine teslim edilir.

Ne demişler: Nefes alıyorsak umut var demektir!

Alıntı: Elif Bağcı
http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/bir-ekoldun-sen-dostlar-tiyatrosu-5388

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz