3. Richard Kendini Aştı

0
1.240

Ekim ayında İstanbul’da sahnelenecek III. Richard, sahnelendiği her ülkede büyük ses getiriyor. Oyun, geçtiğimiz hafta sonu Yunanistan’da gerçekleştirdiği üç temsille 27 bin izleyiciye ulaştı.

The Bridge Project kapsamında gerçekleştirilen, Sam Mendes’in yönetmenliğini ve dünyaca ünlü oyuncu Kevin Spacey’nin başrolünü üstlendiği III. Richard, Ekim’de İstanbul’da gerçekleştireceği beş gösteri öncesinde, geçtiğimiz hafta sonu Yunanistan’da sahnelendi. Athens & Epidaurus Festivali kapsamında, 29, 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde, Atina’ya iki saat mesafedeki Epidauros Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen gösterilerde Kevin Spacey’nin yanı sıra Chandler Williams, Annabel Scholey ve Gemma Jones da oyunculuklarıyla büyük ilgi topladı. Epidauros Tiyatrosu’na üç gün boyunca, 40 derece sıcaklığa ve Atina’ya yaklaşık 150 kilometre mesafeye aldırmayan 27 bin ziyaretçi, Yunanistan’ın dört bir yanından geldi.

Milattan önce 4. yüzyılda yapılmış, Antik Yunan’ın en önemli hastane-tapınak ve şifa merkezlerinden Epidauros Tiyatrosu, Athens & Epidaurus Festivali’nin en büyük ve en güzel mekânlarından… 15 bin kişi kapasiteli bu antik tiyatro, III. Richard oyununun sahne tasarımı nedeniyle, bir temsilde 9 bin kişiyi ağırlayabildi. Oyunun iki gece olarak planlanan Yunanistan ayağı, yoğun ilgi üzerine bir gece daha uzatıldı.

III. Richard, Londra, Hong Kong ve İspanya’daki gösterilerinin ardından Ekim ayında beş özel gösteri için İstanbul’a gelecek. Kevin Spacey ve ekibi 5 Ekim Çarşamba, 6 Ekim Perşembe, 7 Ekim Cuma, 8 Ekim Cumartesi ve 9 Ekim Pazar akşamları saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ne konuk olacak. İstanbul’un ardından, Pekin, Singapur ve Sydney’i ziyaret edecek oyun, 2012 yılıyla birlikte New York’taki Brooklyn Müzik Akademisi’nde (BAM) gerçekleştirilecek performanslarla turneye devam edecek.

III. Richard, İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yanı sıra Atina & Epidaurus Festivali, Centro Niemeyer İspanya, Hong Kong Sanat Festivali, Kay&Mc Lean Productions, ve Singapur Repertuar Tiyatrosu partnerliğinde gerçekleştiriliyor. Üç yıl boyunca uluslararası seyirciyle buluşacak büyük ölçekli, klasik tiyatro oyunları üretmek amacıyla Old Vic, BAM ve Neal Street’in ortak yapımı olarak hayata geçirilen The Bridge Project’in sponsorluğunu Bank of America Merrill Lynch üstleniyor.

The Bridge Project kapsamında, İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Tiyatroları ortaklığında, Vodafone Red sponsorluğunda gerçekleştirilecek III. Richard’ın İstanbul’daki gösterilerinin biletleri Ağustos ayında Biletix satış sistemi ve İKSV’den satışa çıkarılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz