27. Genç Günler Tiyatro Festivali

Paylaş
 

27. GENÇ GÜNLER

“9-19 MAYIS 2011”

“Genç Günler” için başvurular başlamıştır.

Proje önerilerinizi (tiyatro, kısa film, sergi, konser, panel, gösteri vb.) bekliyoruz.

Projeler elden teslim edilecektir. Mail yolu ile başvuru kabul edilmeyecektir.

Son başvuru tarihi: 4 Mart 2011 Cuma

İletişim: tolga.yeter@ibb.gov.tr

gencgunler@gmail.com

Tel: 0216 4929088

Genç Tiyatro Sorumlusu

Tolga Yeter

GENÇ TİYATRO

Hedeflerinin başında yeni yazar, yönetmen, tasarımcıların yetişmesini sağlamak ve onları genç izleyiciyle buluşturmak yer alan Genç Tiyatro, İBB Şehir Tiyatroları repertuarındaki oyunların yanı sıra, gönüllülük esasına göre çalışmalarını yürütmektedir.

Genç Tiyatro’nun ilham kaynağı ve yaratıcısı olan Gençlik Günleri, 27 yaşına basıyor. Yani ergenliğinin ve ilk gençliğinin ardından “olgun bir genç” olarak hayatına devam ediyor.

Geride bıraktığı yıllar boyunca müzik, dans, sergi, söyleşi, atölye, sinema, eğitim ve oyun gösterimleriyle Mayıs’ın ortasını “entelektüel” olarak “işgal” eden şenlik, devraldığı mirası, artık daha kurumsal ve uluslararası platformda sürdürüyor.

Bu “işgal”e ihtiyacımız var. Çünkü genelde “genç tiyatro”, özelde Genç Tiyatro her yıl 9 – 19 Mayıs arasındaki on bir günlük maratonda “suya yazılan” oyun gösterimleriyle kalmıyor; düşünsel platformdaki sanat / ülke / vizyon / dünya / yaratım tartışmalarını da sonuna kadar sürdürmekte. Bu tartışmalarla dünyanın gidişatı ve sanat arasındaki “inceldiği yerden kopmak üzere” olan ilişkiyi tekrar sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Yalnız değiliz!.. Seyirci tepkilerine, yazılan eleştirilere ve İBB Şehir Tiyatroları’nın aldığı ödüllere baktığımızda Genç Tiyatro’nun temsiliyeti ve sürdürülebilirliği daha da büyük bir önem kazanıyor. Leonce ile Lena, Kafes, Hizmetçiler, İnek, Bekleme Salonu, Yedi Tepeli Aşk,Kadınlar Savaş Komedi, gibi oyunlar Şehir Tiyatrosu’nun yenilikçi vizyonunu seyirciye yansıtırken; Genç Tiyatro yapımı olarak aldığı adaylıklar ve ödüller sonraki yıllara umutla bakmamızı sağlıyor.

Genç Tiyatro bu sezonda bünyesinde sahnelenecek yeni oyunların yanı sıra yurt içi ve yurt dışından gelecek tiyatro topluluklarını konuk etmeyi, modern dans çalışmalarını, üniversite buluşmalarını, konser, dinleti, panel, atölye çalışmaları vb. etkinlikleri gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Tolga Yeter

Bu yazı post_views_covxt kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 470 7 Temmuz 2018
maltepe escort