Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi

Paylaş
 

Trabzon devlet tiyatrosu Haluk Ongan sahnesi adresi ve irtibat numaraları

Trabzon DT Hakkında

Trabzon Devlet Tiyatrosu 1987 yılında dönemin Kültür Bakanı Mesut YILMAZ tarafından açılmış ve Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olarak Erhan GÖKGÜCÜ Müdürlüğe atanmış 7 Ekim de Necati CUMALI’ nın yazdığı, Mahir CANOVA’ nın yönettiği “Boş Beşik” adlı oyunla da perdelerini açmıştır. Trabzon Devlet Tiyatrosu geçirdiği yıllar içerisinde Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış yönetmenleri ile çalışmış. Bölge tiyatrosu olmasına karşın büyük yapımlara ve dünya tiyatrosundan hemen hemen tüm örneklerine repertuarında yer vermiş bir tiyatrodur. Tiyatromuz ülkemizde yaptığı turnelerle yaptığı işlerin niteliğini göstermiş ve ülke dışında bir çok kez ülkemizi temsil edip uluslararası düzeyde tanınmıştır.

Trabzon Devlet Tiyatrosu tarihi boyunca sadece bir şehrin değil bölgenin tiyatrosu olmayı başarmıştır. Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Samsun ve Sinop illerine düzenli turneler düzenlemiş ve o şehirlerde tiyatro ve sanatın diğer kollarına destek vermiştir. Halen Trabzon ili ve çevre illerdeki ödeneksiz tiyatroları her anlamda desteklemeye devam etmektedir.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Tiyatro kursları, resim ve drama kursları açmış bu kurslardan yetişen gençlerimizi ilgili sanat dallarına yönlendirmiş ve hemen hepsini tiyatro ve sanatın diğer kollarında üniversite öğrencisi yapmayı başarmıştır.

2000 yılından itibaren dönemin Valisi Sn. Adil Yazar ve Müdürü Sn. Galip Erdal’ın girişimleri sonucu Türkiye’ de bir ilki gerçekleştiren Trabzon Devlet Tiyatrosu “Uluslararası Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali”ni hayata geçirerek sevgi, barış, dostluk ve dayanışmayla ülkeler arası kültür ve sanat alışverişiyle bir köprü oluşturarak katkıda bulunmuştur. Her yıl gelen davetli ve ülkelerin niteliksel artışı festivali ve Trabzon Devlet Tiyatrosunu dünyaya tanıtmış, ülke ve şehir tanıtımında etkin rol oynamıştır.

Trabzon DT İletişim Bilgileri
Tel: : 0 462 326 79 15
0 462 326 56 91 – 93
Fax : 0 462 322 15 68
Adres : Gülbahar Hatun Mah. Kalcıoğlu Sok. No: 1 Atapark / TRABZON
e-mail : info@trabzondt.gov.tr – trabzonfest@gmail.com

Bu yazı post_views_coxkm kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 461 7 Temmuz 2018
maltepe escort