İğrenç Adamlarla Dolu Bir Kitap

Paylaş
 

Haberi ve kitabın detaylarını okuduktan sonra ilgimi çekmedi dersem yalan söylemiş olurum. Konumuzun başlığı aslında bir kitabın ismi, kitabın tam ismi “İğrence Adamlarla Kısa Görüşmeler”. Amerikalı yazar David Foster Wallace’nin eseri güzel ve çarpıcı bir içeriğe sahip. Haberimizin detayını okuduktan sonra sizde bana hak vereceksiniz.

Yeni kuşak Amerikan edebiyatının en özgün ve benzersiz yazarlarından David Foster Wallace, dünya sancısının tüm izlerini sayfalara döküyor. Kendine özgü stili, ağırlıklı olarak kullandığı ve hiperaktif zihninin kıvılcımlarını yansıtan dipnotları, dolambaçlı ifadelerin ve karmaşık konuların altından duru, muzip ve dürüst manevralarla kalkmasıyla dikkat çeken Wallace, ‘İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler’de insanlık durumunun adeta Polaroid bir fotoğrafını çekiyor.

Birbiriyle bağıntılı metinlerden oluşan ‘İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler’, atlama tahtasının ucundan dünyaya bakan bir ergenden psikiyatristi karşısında türlü hezeyanlar geçiren bir genç kadına, çocukluğunda uğradığı tacizi şimdiki yaşantısıyla bağdaştırmaya çalışan bir genç adamdan yazmak istediklerini nasıl samimi biçimde anlatacağına dair kafa yoran bir yazara değin uzanıyor ve kendi içine doğru kıvrılan bir tünel gibi, okuru ayna karşısına çıkartıyor – pencereden dışarı baktığını sandığı sırada. İnsanlık tecrübesinin ortak paydalarını binbir grotesk, dehşetli ve sıradan detay eşliğinde ortaya koyan Wallace; bedeller ve etiketlere indirgenmiş bir çağda insancıl bağlar kurmanın güçlüklerini ortaya döküyor.

İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler, söylediklerimiz ve dinlediklerimizin gerisindekileri görmek isteyenleri, insan bilincinin karanlık koridorlarına doğru kısa ama sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

david foster wallace

Dünyanın çamurunda gizlenmeyi sürdürecek misiniz, yoksa kendinize ve karşınızdakilere bakmaya, gerçekten bakmaya cesaret edecek misiniz? Kararınızı verin.

2009 yılında Sundance Film Festivali Seçkisi’ne alınan bir beyazperde uyarlaması da bulunan İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler, farkındalıkla örülü, sarsıcı ve sert bir kitap.

“(Yazarların dünyanın durumundan sıkça yakınmasının sebebi) kısmen çok fazla eğlence seçeneği olan bir çağda yaşıyor oluşumuz, gerçek anlamda eğlence söz konusu, ve sorun, burada kurgu edebiyatın kendine nasıl olup da yer açabileceği… Kurgu edebiyatın diğer sanat eserleri ve eğlence seçeneklerinden farklı olarak nasıl bir sihre sahip olduğuyla yüzleşmek gerek. Popüler kültürün içindeki boku taklit etmektense, algıları popüler kültür tarafından yontulmuş okurla edebiyat üzerinden nasıl bağ kurulabileceğini bulmak gerekir. Bu elbette ki inanılmaz derecede zorlu, kafa karıştırıcı ve korkutucu bir şey ama yine de hoş. Çok cazip ve başarılı ticari eğlence biçimleri ile kuşatılmış durumdayız, bizden başka hiçbir kuşak böylesi bir şey tecrübe etmemişti. Günümüzde yazar olmak demek bu demek aslında. Yaşamak için ve yazmak için güzel bir çağ bu. Kolay olduğunu iddia edebileceğimden ise emin değilim.” David Foster Wallace (1962-2008.)

DEPRESYON YENİLEN BİR HAYAT
1962 doğumlu David Foster Wallace, Amerikan edebiyatının en özgün ve iddialı yazarlarından biridir. Adı Thomas Pynchon, Don DeLillo ve Dave Eggers ile birlikte anılan yazar; parlak zekası, kendi içinde adeta matematiksel kurgusu olan eserleri ve benzersiz gözlem yeteneğiyle öne çıkar. İlk romanı The Broom of the System yayımlandığında henüz 24 yaşındadır. Felsefe ve edebiyat öğrenimi gören, çeşitli üniversitelerde dersler veren Wallace, deneme ve öyküleri ile Might ve GQ’dan Playboy ve Paris Review’a uzanan geniş bir yelpazede çeşitli dergilerde yer almıştır. Yaşamı boyunca içine kapanık ve depresif olduğu söylenen, çeşitli antidepresanların yanı sıra elektro konvülsif tedavi yoluyla da “iyileştirilmeye” çalışılan Wallace, 2008 yılında ömrü boyunca direndiği depresyona yenilmiş ve Kaliforniya’daki evinde kendini asarak hayata veda etmiştir.

Bu Su adıyla kitaplaştırılan bir konuşmasında Wallace, suda yüzüyor olmalarına rağmen sudan bihaber balıklardan bahseder. Bu büyük yazarın tüm eserleri gibi İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler de varoluşla beraber içine tıkıldığımız akvaryumları bize gösterme çabasında. Varoluşun lanetini bir bayrak gibi taşıyan karakterler ve yalnızlıklarla örülü bir dünyada, yüzdüğü suları tanımaktan korkmayanlara…

Bu yazı post_views_covor kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 307 7 Temmuz 2018
brazzers porno elektrik faturası ödeme