Özgürce sanat yapılamayan bir toplum

tiyatro
Paylaş
 

Bilmem kaç yıllık cumhuriyet tarihimizde herşeye müdahaleyi her daim gördük. Yasaklanan kitaplar,albümler,filmler daha niceleri. Siyasi uzantıların ilk el attıkları alanların hep sanat- kültür ekseninde olması neyi gösteriyor,neleri anlatıyor herkesin ayrı ayrı vicdanına kalmış bir durum.

En son yapılan Şehir Tiyatrolarındaki yönetmelik değişikliği ve ardından üstad diyebileceğimiz kişilerin istifaları ve bu değişikliğin içeriği ortaya karikatür gibi bir tablo çıkardı ki halihazırda karikatür dergilerinden takip edenlerimiz ne demek istediğimi bir tebessümle onaylayacaktır. Ancak işin ilginci Kültür Bakanımızın ekranlar karşısına çıkıp konu hakkında pek bir bilgim yok demesi. İzleyeceğimiz tiyatro oyunları bürokratik süreçlerde anlayacağımız. Muhafazakar bir sanat anlayışı ile tiyatro konusunda bir Ortaçağ yaşamaya ramak kaldı diyebiliriz. Sanatı finanse eden içeriğini belirleyecek , şehir tiyatrolarının yapısı altüst edilecek , armut dalda kalacak, parayı veren düdüğü çalacak gibi yaklaşımlarla sanat yapılacağını düşünenin sanat anlayışını merak etmiyor değilim. 23 Nisan’da başbakan koltuğuna oturan çocuğun “4+4+4 eğitim sistemi doğru bir adım” demesi gibi bir durum galiba.

Tarihte gösterdi ki demokratik ülkelerde sanatı sanatçı yönetir. Bundan dolayı sanattır. Devinecek ,gelişecek ortaya bambaşka birşey çıkacak. Eleştirecek,yericek toplumla paralel çoğu zaman önde olacak. Kısacası sanat olacak.Aslında çok basit değişkenleri olan ve sonucu hep pozitif çıkan bir denklem. Ama nedense bir şekilde kontrol mekanizmaları devreye giriyor. İş bölümü,uzmanlaşma dediğimiz kavramların varlığında liberal ekonomik politikalar izleyen bir devletin sanatsal-kültürel faaliyetlerinde muhafazakar ,müdaheleci yapısı korkuyorum ki taşeronlaşmayı getirsin. Daha vahim daha içler acısı bir durum.

Yeni dönemde ileriye gitmeyeceğimiz kesinde, nerelere gerileyeciğimiz muamma. Hala tartışmalar devam ediyor. Bazıları boykottan bahsediyor kimisi eylemler yapıyor. Ancak bunlar çoğunun ağzında eğriti duruyor. Kimisi mücadelenin anlamını bilmiyor kimisi neyi nerden kimden isteyeceğinden bihaber. Sadece bir yerde toplanarak bir irade oluşturacaklarını zannedenler var. Niyet güzel ama samimiyet eksik.

Özgürce sanat yapılamayan bir toplumda aslında hiç bir şey özgür olmuyor ,olamıyor. Asıl soru ,sorun şu bugün biraz daha vereceğiz,biraz daha, biraz daha, biraz daha ya sonrası?

Bu yazı post_views_covmu kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 267 7 Temmuz 2018
brazzers porno elektrik faturası ödeme