Duru Tiyatroya Dokunma şimdi destek zamanı

duru tiyatroya dokunma
Paylaş
 

Bazı durumlarda insanın düşünmekten ya da yazmaktan yorulduğu konular vardır. Ama aynı zamanda sizin yazmak istemediğiniz kadar okumaya hevesli yani bu duruma karşı duyarsız olan milyonlarca da insanlar. İşte sanırım tam da o durumlardan biri için kendimi yazı masasının başında buldum.

duru tiyatroya dokunma

Çevrenizde yaşanan durumlara karşı duyarsızlaşmak, günün birinde sizinde yaşayacağınız bir olay karşısında yalnız kalabilmenize neden olabilir. Her geçen gün iyi gitmesi umut edilen Tiyatronun ne yazık ki biraz daha sarsılmaya devam ediyor olması, bir süre sonra sessiz kalamamanıza neden oluyor.

İyi ki de oluyor…

Son iki haftadır Emre Kınay’ın kurucusu olduğu Duru Tiyatrosu’da tıpkı Muammer Karaca Tiyatrosu gibi bir son ile karşı karşıya gelmiş durumda. Bu sefer ki gerekçe ise cidden mantığın kabul etmediği bir yaklaşıma sahip. Yine yapılan yeni bir yönerge sonucu okullara bağlı olan işletmelerin sözleşmesi üzerine.

Hepiniz biliyorsunuzdur, şayet bilmeyenleriniz için söyleyeyim. Duru Tiyatrosu Kadıköy Anadılu Lisesi bahçesinde varlığını sürdürmektedir. Bu sebepten dolayı yeni yönerge onun sahip olduğu hakları yok saymaktadır. Belki kağıt üzerinde bir işletme kurumu olarak görülebilse de nasıl bir zihniyet ona bir işletme gözü ile bakar, anlamıyorum ve anlamakta istemiyorum!!!

Emre Kınay bu durumla ilgili şöyle bir açıklamada bulunmuş:

291188 no’lu bir kararla yönetmelikte bir değişiklik yapıldı. Bir okula bağlı alanların kiraya verilmesi hususundaki yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesiyle Bakanlık ya da Müsteşarlar tarafından geçici iki madde konuldu. Bu maddelerde, “Önceki yüklenicilerin sözleşmeleri bitim süresinde yenilenmeyecektir.” denildi.

Anlamam ki neden iyi çalışmalara imza atan insanlara bir çomak sokulmak istenir. Zaten 300 yıllık uykuya dalmış ve batının ilerleyişine seyirci kalmış bir toplumuz. Bunun içindir üretim çılgınlığı, bunun içindir teknolojinin ülkemizde neredeyse olmazsa olmaz haline gelmesi. Bırakın da insanlar o geç kalınmış koskoca 300 yılı ellerinden geldiklerince kapatmaya çabalasınlar. Belki başaramayacaklar, ama izin verin çabalasınlar. En azından ‘Biz uyuduk ‘ demezler.

Duru Tiyatro’su evet belki özel bir tiyatro ama Kadıköy Anadolu Lisesi yatılı öğrencilerine ücretsiz oyun izleme imkanı sunduğunu biliyor muydunuz?

Toplumları var eden şeyin medeniyet olduğunun ve medeniyetin çağdaşlaşmanın temelini oluşturduğunun ve bu medeniyetin kökeninde sanat yattığını neden anlamak istemez ki bir insan. Siz nasıl ki bu kısır döngü içindeki dengeyi bozarsınız, işte o zaman çağdaşlaşma sürecinde yok olmaya mahkum birer gerici zihniyet haline dönüşmeye de mahkum olacaksınızdır.

Tiyatro toplum içindir! Sanatta toplum içindir!

O halde LÜTFEN izin verin de insanlar sanatlarını ÖZGÜRCE yapabilsinler!

Bugün biz tiyatro dostlarına düşen, sevgili Emre Kınay’ın yanında olmaktır. Çünkü ona yapılmak istenen yarın yavaş yavaş her tiyatronun başına gelmeye çalışılanacaktır. Sahip olduklarımız elimizden birer birer gitmeden onlara olan bağlılığımızı artık anlamalılar diye düşünüyorum.

Nasıl mı destek olabilirsiniz?

İlk destek Emre Kınay’ın da dediği gibi bu durumun duyulmaya çalışılmasını sağlamaktır.Bu nedenle Twitter adresiniz var ise #DuruTiyatroyaDokunma hashtag’i ile sizde duyulmasına katıkıda bulunabilirsiniz.

https://www.change.org/tr/kampanyalar/durutiyatroyadokunma# sitesine girip sadece 20 saniye ayırarak sizde elekronik imzanız ile imza kampanyasına atılabilirsiniz.

Sanatı bilenlerin elinden almak yerine onlara destek vermek sizi öngörülü, aydın biri haline dönüştürür.

M.K. ATATÜRK’ün de dediği gibi:

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

Yazının Tüm hakları: Elif Bağcı’ya aittir. İzinsiz yayınlanması yada kopyalanması yasaktır.

Bu yazı post_views_covyb kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar

Evde ek iş ve ek

Türkiye geçinmek her geçen gün zor bir hal almaya başladı. Ekonomik

0 462 7 Temmuz 2018
maltepe escort